Atatürk'ün eğitim politikasında tevhidi tedrisatın (öğretim birliği) yeri ve 1950 sonrası uygulamaların sonuçları
The place of the uniformity of education in Atatürk's policy of education and the resuls of its applications after 1950
- Tez No: 72883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Amaç, Atatürk'ün eğitim politikasında Tevhidi Tedrisatın (öğretim birliği) yerini ve 1950 sonrası uygulamaların sonuçlarını belirlemektir. Araştırmadaki veriler, alanyazın taramasıyla ve anketle toplanmıştır. Araştırmanın evreni, Manisa Merkezde ve Turgutlu ilçelerindeki altı lisenin son sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi 324 öğrencidir. Anketin içeriği, Atatürk, Laiklik, Milliyetçilik, toplumsal sorumluluk, hukuk, sanat ve demokrasi boyutlarından oluşmuştur Anketle elde edilen verilerin çözümlenmesinde ortalama, standart sapma, yüzde, frekans, t-testi, tek yönlü Varyans analizi, Schffe ve Duncan anlamlılık testi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın alanyazın taramasından ve anket uygulamasından elde edilen bul guları şunlardır: l.)Tevhidi Tedrisat Kanunu, 1945'lerden başlayarak yozlaştırlmaya başlanmıştır. Bu süreç, 1950'den sonra ivme kazanmıştır. 1980 sonrasında ise, bu kanun İmam-Hatip Liseleri ve Kuran Kurslarına tanınan serbestlik ve ayrıcalıklarla eylemli olarak işlemez hale gelmiştir. 2.)Tevhidi Tedrisat Kanununa uygun olmayan uygulamalar şunlardır: a.)İmam-Hatiplerin ve Kuran Kurslarının gereksinimin üzerinde çoğaltılmaları, b.)Din Bilgisi derslerinin zorunlu hale getirilmesi, c.) Vakıf yurtlarında, pansiyonlarında ve özel tutulmuş öğrenci evlerinde öğren cilere rejime karşı düşüncelerin aşılanması, d.) Yabancı dille eğitim veren okulların kültür emperyalizmine yol açmaları. Ya bancı hayranlığını ve işbirlikçiliğini körüklemeleri. _ 3.) İmam-Hatip Lisesi (İHL) öğrencilerinin görüşleri, öteki okullardaki öğrenci lerin görüşlerinden farklılık göstermektedir. Bunların bazıları: a.) İHL öğrencileri, en çok, öğretmen (%47.1), hukukçu (%8.7), polis (%7.7) olmak istemektedirler, %1.0'i ise İmam-Hatip olmak istiyor. Öteki okullarda ise, kuruluş amaçlarına ters bir mesleğe yönelme yoktur. b.) Atatürk'ü dünyada 1. derecede sevdiği lider olarak gören İHL öğrencilerinin oranı %9.6'dır. Öteki okullarda ise bu oran %77.6 ile %91. 1 arasında değişmektedir. c.)IHL'si öğrencileri, anketin bütünü ve boyutlarında (özellikle laiklik, Atatürk, demokrasi, hukuk boyutlarında) öteki okullardan farklı görüşlere sahiptir. İmam- Hatipliler, Milli Eğitimin Temel Amaç ve İlkelerine ilişkin olarak öteki okullardaki öğrencilere göre daha düşük ortalama puana sahiptirler. Bu olgu, Tevhidi Tedrisat Kanunu'nun günümüzde işlemediğinin bir göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to determine the place of 'uniformity of education' in the results of practices done after 1950. Data in the study are collected through literature review and questionnaire. Research sample is about 324 students who are final year students of Manisa center and Turgutlu high school. Questionnaire consist of Atatürk, secularism, nationalism, social responsibility, law,, art and democracy dimensions. In the analysis of data, mean, standart deviation, percentile, frequency, t-test, one way variance analysis, schffe and Duncan significance test techniques were used. The results reached at the end of the study are as follows: l.The Law of the Uniformity of Education has begun to e degenerated by 1945's.This process has gained acceleration after 1950.Then after 1980 this Law became malfunctioning by giving permission and privileges to Imams and Preacher schools(IHS) and Kuran Courses. 2. The practices which aren't in conformity with the ' Law of Uniformity of Education' are as follows: a) The purposefully increase in İHS's and Kuran Courses above the level of need. b)Making the lesson of religion obligatory. c)Inoculating students opposing thought against the regime in foundation dormitories, pensions and specially rented houses. d)Foreign language schools paved the way for cultural imperialism, they encouraged admiration and coloration of With foreigners. 3. Ideas of the students of IHS are different from the students of other schools. Some of these are: a)IHS students aim mostly to be teacher (47.1%),lawyer(8.7%), policeman(7.7 %), and only % 1 want to be imam. İn the other schools there isn't an inclination agents the aims of establishment. b)Among IHS students only 9.6 % places Atatürk as the first leader loved in the world.But in the other schools this preference difters between 77.6 %-91. 1 %. c)IHS students have different thoughts from the others' in dimensions(especially secularism, Atatürk, democracy and law dimensions) and the questionnaire as awhile. IHS students have lower points then the other schools' students about "National Education Basic Goals and Principles'. This fact may be the sign of the Law of Uniformity of Education' is not functioning today.