Anadolu'da görülen aziz/azizeler ve rehber anlatımındaki yerleri
The saints in Anatolia and their place in the guide narration
- Tez No: 728832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Her dinde olduğu kadar Hristiyanlıkta da aziz ve azizeler önemli bir yer edinmiştir. Hristiyanlık tarihine mal olmuş ve bu dine bir şekilde yön vermiş, Hristiyanlık dini için faaliyetler göstermiş aziz ve azizeler araştırılmış, dinleri uğruna Anadolu'da bulunmuş veya bir şekilde yolu Anadolu'dan geçmiş 279 aziz ve azize bu tez kapsamında belirlenmiştir. Hristiyanlıkta aziz unvanına erişmiş kişilerden en çok hangilerinin rehber anlatımlarında nasıl ve ne sıklıkla bahsedildiğini ortaya koymak ve aziz ve azizelerle ilgili toplu bir kaynak oluşturmak bu tezin amaçlarıdır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği profesyonel turist rehberlerine uygulanmıştır. Turist rehberleri belirlenirken kar topu örneklem tercih edilmiştir. Rehberlere uygulanan görüşme formu 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, katılımcılara demografik sorular yöneltilmiştir. İkinci bölümde ise detaylı anlatım yaptıkları aziz ve azizelerin hayatları, efsaneleri, göstermiş oldukları mucizeleri, Hristiyanlık tarihi için önemleri, anlatımlarda en çok hangilerine yer verdikleri gibi sorular yöneltilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda görüşme yapılan profesyonel turist rehberlerine aziz ve azizeleri ne sıklıkla kullandıklarıyla ilgili derinlemesine görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini hepsi profesyonel turist rehberi olan 28 kişi oluşturmaktadır. Uygulanan görüşme formunda toplamda 28 soruya yer verilmiştir. Araştırman sonuçları betimsel analiz ve içerik analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler doğrultusunda Anadolu'da yaşamış aziz ve azizelerin en fazla İsa, Vaftizci Yahya, Havariler, Paul, Yusuf, Elizabeth, Zekeriya, Anna, Petrus, Meryem, 3 Müneccimler, Polikarpos, 7 Uyurlar, Barnabas, Nikolaos, Ignatios, İncilci Lukas, George, 4 Evangelist, Panteleimon, Konstantin, Helena, Barbara, Sergios, Bachos, Kapadokyalı Babalar, Katherina, Mor Efrem ve Mor Yakup, Gregor Lusavoriç, Tekla, Euphemia, Lazarus, Mecdelli Meryem, Mamas, Simeon Stilit, Sivaslı 40 Marytr, Onouphrios, Theodore, Mamas, George (Amasialı) sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Saints and saintess have an important place in Christianity as well as in every religion. The saints and saintess who had an important place in the history of Christianity and gave direction to this religion and carried out activities for the religion of Christianity were researched, 279 saints and saintess who were in Anatolia for the sake of their religion or somehow passed through Anatolia were determined within the scope of this thesis. It is the aim of this thesis to reveal which of the people who have attained the title of saints in Christianity, how and how often are mentioned in the guide narratives and to create a collective source about the saints and saintess. In the research, the interview technique, which is one of the qualitative research methods, was applied to professional tourist guides. While determining the tourist guides, snowball sampling was preferred. The interview form applied to the guides consists of 2 parts. In the first part, demographic questions were asked to the participants. In the second part, questions were asked such as the lives of the saints and saintess, their legends, the miracles they showed, their importance for the history of Christianity, and which ones they used most in the narrations. In line with the information obtained, an in-depth interview technique was applied to the professional tourist guides interviewed about how often they used saints and saints. The sample of the study consists of 28 people, all of whom are professional tourist guides. 28 questions were included in the interview form. The results of the research were analyzed by descriptive analysis and content analysis methods. According to the data obtained from the interviews, most of the saints and saintess who lived in Anatolia were Jesus, St. Luke, George, 4 Evangelists, Panteleimon, Constantine, Helena, Barbara, Sergios, Bachos, Cappadocian Fathers, Katherina, Mor Efrem and Mor Yakup, Gregor Illuminator, Thecla, Euphemia, Lazarus, Mary Magdalene, Mamas, Simeon Stilit, 40 Marytr of Sivas, Onouphrios, Theodore, Mamas, George (from Amasia) were concluded.