Bağımsız denetçi raporlarında yer alan kilit denetim konuları: BİST-spor endeksinde işlem gören şirketler üzerine bir uygulama
Key audit matters in independent audit reports: An analysis on BIST-sports indexed companies
- Tez No: 728833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Şirketler, geçmişten günümüze kadar yaşanan ve olası ekonomik krizlere karşı, sistematik ve kapsamlı planlar yapmaya yönelmiştir. Ulusal ve uluslararası alanda ortaya çıkan ekonomik buhranların getireceği olumsuz sonuçlardan kaçınmak ve sorunların tekrarlanmasını engellemek adına denetim alanında birtakım yenilikler ortaya atılmıştır. Bağımsız denetçi raporlarından elde edilen bilgilerin mevcut standartlar kapsamında ve anlaşılabilir nitelikte olması, kilit denetim konularının önemini artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bağımsız denetçi raporlarında yer alan kilit denetim konularının BİSTSpor endeksinde işlem gören şirketler açısından ele alınmasını içermektedir. Bu doğrultuda BİST-Spor endeksinde işlem gören şirketlerin (Beşiktaş A.Ş, Fenerbahçe A.Ş., Galatasaray A.Ş., Trabzonspor A.Ş.) 2017-2021 yıllarına ilişkin bağımsız denetçi raporlarında yer alan kilit denetim konuları içerik analiz yöntemi ile ele alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bağımsız denetçi raporlarında kilit denetim konularına en fazla yer veren spor kulübünün Galatasaray A.Ş. (12) olduğu, bu spor kulübünü sırasıyla, Fenerbahçe A.Ş. (10), Beşiktaş A.Ş. (9) ve Trabzonspor A.Ş. (7)'nin izlediği tespit edilmiştir. Ayrıca, hasılatın muhasebeleştirilmesi konusu, dört spor kulübü için de bağımsız denetçi raporlarında en fazla yer alan kilit denetim konusu olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, dava karşılıklarının muhasebeleştirilmesi, maddi olmayan duran varlıkların değer düşüklüğü, stoklardaki değer düşüklüğü ve denetçi geçişi ve açılış bakiyelerinin denetlenmesi konularının da söz konusu spor kulüplerinin bağımsız denetçi raporlarında yer alan diğer kilit denetim konularını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Companies have tended to make systematic and comprehensive plans against possible economic crises from the past to the present. A number of innovations have been introduced in the field of auditing in order to avoid the negative consequences of economic depressions in the national and international arena and to prevent the reoccurrence of the problems. The fact that the information obtained from the independent audit reports is within the scope of current standards and is understandable increases the importance of key audit matters. The aim of this study is to consider the key audit issues in the independent auditor reports in terms of companies traded in the BIST-Spor index. In this direction, the key audit issues included in the independent auditor reports of the companies traded in the BIST-Spor index (Beşiktaş A.Ş., Fenerbahçe A.Ş., Galatasaray A.Ş., Trabzonspor A.Ş.) for the years 2017-2021 were analyzed with the content analysis method. According to the results of the analysis, Galatasaray A.Ş. (12), respectively, this sports club Fenerbahce A.Ş. (10), Beşiktaş A.Ş. (9) and Trabzonspor A.Ş. It was determined that (7) followed. In addition, it is seen that the issue of accounting for revenue is the most frequently mentioned key audit issue in the reports of independent auditors for all four sports clubs. Moreover, accounting for litigation provisions, impairment of intangible assets, impairment in inventories and auditing of auditor transitions and opening balances are other key audit issues included in the independent auditor's reports of these sports clubs.