Koroner arter hastalarında syntax skorunun LDL/HDL kolesterol oranı ile ilişkisi
The relationship of syntax score with LDL / HDL cholesterol ratio in patients of coronary artery disease
- Tez No: 728853
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAÇAN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), dünya çapında ve ülkemizde en önde gelen mortalite ve morbidite nedenidir. Dislipidemi, KAH gelişiminde temel neden olan ateroskleroz gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür. SYNTAX skorlama sistemi, revaskülarizasyon öncesi KAH ciddiyetini ve karmaşıklığını gösterir. Biz de çalışmamızda SYNTAX skorunun, LDL/HDL kolesterol oranı ile ilişkili olup olmadığı araştırdık. Ocak 2017 ile Aralık 2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kalp Hastalıkları Merkezine göğüs ağrısı ile başvuran hastalar sistem üzerinden tarandı. KAG yapılan ve uygun kriterleri taşıyan toplam 551 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların KAH ciddiyeti ve yaygınlığı değerlendirmek için SYNTAX skoru hesaplanarak SYNTAX skoruna göre ≤22 (düşük) ve >22 (orta ve yüksek) olarak gruplandırıldı. Hastaların ekokardiyografik bulguları ve kan parametreleri incelenerek gruplar arasında kıyaslama yapıldı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is the leading cause of mortality and morbidity worldwide and in our country. Dyslipidemia is an important risk factor for the development of atherosclerosis, which is the main cause of CAD. The SYNTAX scoring system indicates the severity and complexity of CAD before revascularization. In our study, we investigated whether the SYNTAX score is related to the LDL/HDL cholesterol ratio. Patients who applied to Sivas Cumhuriyet University Heart Diseases Center between January 2017 and December 2020 with chest pain were scanned through the system. A total of 551 patients who underwent CAG and met the appropriate criteria were included in the study. In order to evaluate the severity and extent of CAD, the SYNTAX score was calculated and grouped as ≤22 (low) and >22 (moderate and high) according to the SYNTAX score. Echocardiographic findings and blood parameters of the patients were examined and a comparison was made between the groups.