Taşıyanın navlun alacağı
Carrier's freight claim
  1. Tez No: 72886
  2. Yazar: ESRA İREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET“Taşıyanın Navlun Alacağı”konulu bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de navlun, navlun alacaklısı ve borçlusu kavranılan tanımlanmış, navlunun hesaplanmasında uygulamadaki sistemleri açıklayabilmek için navlun tarifeleri, toptan kararlaştırılan navlun, zaman üzerine kararlaştırılan navlun, mal miktarına ve geminin taşıma kapasitesine göre kararlaştırılan navlun kavramlarına deyinilmiştir. Buna ek olarak navlunun belirlenmesinde özel durumlar olarak mesafe navlunu, avans navlun, pişmanlık navlunu ve ölü navlun incelenmiştir. Birinci Bölüm' ün sonunda navlunun muacceliyeti ve ödeme şekli konusuna deyinilmiştir. ikinci Bölüm genel olarak taşıyanın yükün ziya ve hasarından sorumluluğu, ve bunların taşıyanın navlun alacağına etkilerini içermektedir. Bu bölümde belirtilen hususlara deyinilirken uygulamadan ve Yargıtay kararlarından örnekler verilmiştir. Tezin son bölümünde taşıyanın navlun hakkının korunmasını açıklayabilmek için yük alacaklısı hakkı kavramına devinilmiş, taşıyanın yük üzerinde hapis ve rehin haklan anlatılmıştır. Bu bölümde kanuni düzenlemeler yanında tarafların kararlaştırmalan ile gündeme gelen konişmento klozlanna da yer verilmiştir. Yine bu bölümde, taşıyanın rehin ve hapis haklarına ilişkin kanuni düzenlemeler bulunmasına rağmen uygulamada bu hakların kullanılması ile ilgili çıkan problemlere deyinilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. Bu tez, uygulamada ortaya çıkabilecek çeşitli durumlar karşısında taşıyanın navlun alacağının belirlenmesi ve bu alacağın korunmasında karşılaşılabilecek hukuki ihtilaflara çözümler getirmek amacıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present thesis, relative to“Carrier' s Freight Claim”, is formed of three parts. In the First Part, the concepts, freight creditor and debtor are defined; in order to explain the systems of calculating the freight, the concepts of freight tariffs, lump sum freight, time- charters, freight calculated taking into consideration the amount of goods and the capacity of the ship have been elaborated. Additionally, the special forms of determining the freight which include pro-rata freight, advance freight, back freight and dead freight is observed. At the end of the First Part, the subjects, maturity of the freight and the forms of payment are explained. The second part mainly contains carrier's responsibility of the loss and damages of the cargo and their effects on the freight claim. In this part, when addressing the mentioned issues, examples of practice and relative decisions of Supreme Court of Appeal are mentioned. In the last part, in order to explain the protection of the carrier's right to freight, the concept of the cargo creditor's right has been mentioned and the maritime liens and arrest of the cargo are explained. Moreover, in this part, the problems occurring in practice, in spite of the legal dispositions relative to carrier's right to lien and arrest are mentioned and suggestions are brought. The present thesis has been presented to find solutions to legal conflicts eventually occurred when protecting the carrier's freight right and also when determining this freight in various cases.