Taşıyanın navlun sözleşmesinden doğan hak ve borçları
Rights and obligations of the carrier arising from the freight contract
  1. Tez No: 902716
  2. Yazar: ÖMERCAN MEHMET AKBABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİN KÖROĞLU ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Deniz taşımacılığı, insanlık tarihi kadar eski olup geminin icadı ile dünyanın her yerinde yapılmıştır. Deniz hukuku açısından taşıyanların sorumluluğunu azaltmayı başardığı ilk düzenleme ABD'de kabul edilen 1893 tarihli Harter Act düzenlemesidir. Bu Kanun, ulusal bir Kanun olmasına rağmen La Haye Kurallarının içeriğinin düzenlenmesinde etkili olmuştur. İlgili Kurallar ile taşıyanın, sadece ticari kusurlarından sorumlu olması gerektiği, geminin sevk veya başkaca teknik yönetimindeki kusurlardan kaynaklanan zararlar ve yangından sorumlu olmadığı kabul edilmiştir. Tez çalışmamızda öncelikle, navlun sözleşmesinin genel esaslarından daha sonra taşıyanın navlun sözleşmeden doğan; navlun, sürastarya ücret alacağı, gecikme zararlarından kaynaklanan alacak hakları ve hapis hakkı hakları ve son olarak taşıyanın, gemiyi sefere elverişli halde bulundurma, sözleşmede belirlenen gemi ile taşıma işini yapma, yüke özen gösterme ile eşyanın teslimine ilişkin borçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation is as old as human history and has been carried out all over the world since the invention of the ship. The first regulation that successfully reduced the liability of carriers in maritime law is the Harter Act, enacted in the United States in 1893. Although this law is a national statute, it has influenced the regulation of the content of the Hague Rules. With the relevant rules, it has been accepted that the carrier should only be liable for commercial faults and not for damages arising from defects in the vessel's navigation or other technical management, as well as for fire-related damages. In our thesis, we first examine the general principles of the charter party, followed by the carrier's rights arising from the charter party, including freight, claims for demurrage, claims arising from delay damages, and rights of lien. Finally, we evaluate the carrier's obligations to maintain the vessel in a seaworthy condition, to carry out the transportation with the vessel specified in the contract, to take care of the cargo, and to deliver the goods.