Mitigating insider threat by profiling users based on mouse usage pattern
Kullanıcıların fare kullanım modeline göre profilini oluşturarak içsel tehditleri azaltma
  1. Tez No: 728866
  2. Yazar: METEHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM, PROF. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kimlik doğrulama, bir kullanıcının veya programın bir sisteme erişirken kim olduğunu kanıtlama işlemidir. Bildiğiniz bir şey (şifre), olduğunuz bir şey (biyometrik) ve sahip olduğunuz bir şey (belirteç) içeren üç faktörlü kimlik doğrulama, yetkisiz erişimi önlemenin en iyi yoludur. Bu basamaklardan biyometrik kimlik doğrulama ayırt edici biyolojik veya davranışsal özellikleri kullanır. Davranışsal biyometri ise, insan faaliyetlerinde benzersiz bir şekilde tanımlayıcı ve ölçülebilir örüntülerin ölçümü ile ilgili çalışma alanıdır. Bu çalışma alanında kullanılabilecek davranışlar klavye kullanımı, yürüyüş biçimi, fare kullanımı gibi bilinçaltında ölçülebilir örüntüler ile kontrol edilen işlemlerdir. Taklit etmesi zor olduğu için, iyi algılanmış bir örüntü kullanıcının kimlik doğrulamasını sağlamaktadır. Kullanıcıların fare kullanım örüntü tespiti ile içsel atak vektörlerinin engellenmesi üzerine çalışılmıştır. Tez çıktıları Balabit ve Bogazici Mouse Dynamics veri kümeleri üzerinde gerçeklenmiştir. Bu alana, frekans uzayında öznitelik çalışmaları, farklı yapay öğrenme yöntemlerinin kullanılması ve tespit edicilerden gelen bilgileri füzyon etme yordamları ile katkı verilmiştir. Yordamların bir bütün halinde servis olarak nasıl çalışabileceğini tasarlayarak, bir güvenlik katmanı olarak bulgularımızı sunduk.
Özet (Çeviri)
Authentication is the process of proving who a user or program is when accessing a system. Three-factor authentication with something you know (password), something you are (biometric), and something you own (token) is the best way to prevent unauthorized access. One of these steps, biometric authentication, performs this verification by checking distinctive biological or behavioral characteristics. Behavioral biometrics is the field of study concerned with the measurement of uniquely descriptive and measurable patterns in human activity. Behaviors that can be used in this study area are processes that are subconsciously controlled by measurable patterns such as keyboard use, gait, mouse use. A well-perceived pattern allows us to constantly check the user's authentication. In this study, the detection of the mouse usage patterns of the users for the company and the inhibition of the insider attack vectors are studied. The studies on the described biometric model are carried out on the Balabit Mouse Dynamics and Bogazici Mouse Dynamics datasets. This area has been contributed by feature studies in the frequency domain, the use of machine learning methods based on use cases, and the procedures of fusing information from various detectors. We presented our findings as a security layer by designing how the proposed procedures could work as a whole as a service.