Reklam grafiğinde illüstrasyonun yeri
Role of illustration in advertising graphics
  1. Tez No: 728865
  2. Yazar: AYŞE SEZAVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, reklam grafiğinde illüstrasyonun yeri incelenmiştir. Bu inceleme içerisinde grafik tasarım alanı olan illüstrasyonun ve reklamın tarihi de detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Reklam grafiğinde illüstrasyon; afiş, ambalaj, kitap kapağı, CD kapağı, takvim, moda, storyboard ve sosyal medya gibi konular için hazırlanmaktadır. İllüstrasyon, eski zamanlardan beri çeşitli ihtiyaçlardan ötürü doğmuş ve varlığını hala devam ettirmektedir. İllüstrasyon aktarılmak istenen mesajı hızlı şekilde iletmemizi sağlamaktadır. Fikirlerin ve iletilmek istenen bilgilerin, metin ve görsellerle beraber sunulmasında illüstrasyon bir araçtır. İllüstrasyon kitap ve yayın metinlerini desteklemek amacıyla kullanılırken, reklam illüstrasyonları dikkat çekmek, ürün veya hizmet için ilgi oluşturmak, ikna etmek, gerekiyorsa açıklayıcı olabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Birçok marka hedef kitlesine mesajını iletmek için illüstrasyonu tercih etmektedir. Çünkü bazı düşünceleri aktarma konusunda illüstrasyon etkilidir. Günümüzün reklam grafiğinde ayrı bir yeri olan dijital medyada ve özellikle çok sık kullanılan sosyal medya araçlarında, hedef kitlenin ilgisini çekmek amacıyla tercih edilmektedir. Satış amacı ile takdim edilen birçok ürün ambalajında, illüstratörlerin hazırladığı grafik öğeler bulunmaktadır. Bu çalışmada, reklam grafiğinde illüstrasyonun kullanım türleri anlatılarak örneklerle desteklenmiştir. İllüstrasyon ile yapılan reklam türlerinin, insanların algısını ürün veya hizmete yönelttiği tespit edilmiştir. Bu sebeple reklam grafiğinde illüstrasyon, günümüz dünyasında yerini daha da sağlamlaştırarak varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of illustration in advertising graphics. In this study, the history of illustration and advertising, which falls under graphic design, has also been explained in detail. Illustrations in advertising graphics are created for subjects like posters, packaging, book covers, CD covers, calendars, fashion, storyboards and social media etc. Illustration has emerged since ancient times out of various needs and still exists. Illustration allows us to transmit a message that is desired to be transmitted fast. Illustration is a tool for presenting ideas and information to be conveyed along with text and visuals. While illustrations support the texts of books and publications, advertising illustrations are used to attract attention, create interest in the product or service, persuade and, if necessary, explain. Many brands prefer illustration to convey their message to their target audience. This is because illustration is effective in transmitting some thoughts. It is preferred in digital media, which holds a special place in today's advertising graphics, and especially in the commonly used social media tools to grab the attention of the target audience. On the packaging of many products for sale, there are graphic elements created by illustrators. In this study, the types of use of illustration in advertising graphics were explained and supported with examples. It has been determined that types of advertisements produced by illustration direct the perceptions of individuals towards the advertised good or service. Illustration in advertising graphics, thus, has continued to survive by consolidating its place in today's world.