İstanbul'da hepatit E virüsü (HEV) seroprevelansı üzerine bir çalışma
A study on seroprevelance of hepatitis E virus (HEV) in Istanbul
  1. Tez No: 728867
  2. Yazar: HURİ DEDEAKAYOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞADİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hepatit E virüsü (HEV) özellikle ılıman iklim kuşağında dışkı-ağız (fekal-oral) yoluyla bulaşan ne A, ne B hepatitin başta gelen nedenidir. HEV'e karşı oluşan antikorlar geçirilmiş infeksiyonun göstergesidir. Ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalarda HEV seroprevelansı %3-%29 oranları arasında görülmektedir. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kan Merkezi'ne gelen 585 gönüllü kan donöründe HEV antikorları araştırıldı. Bunun için anti-HEV immunglobulin G (IgG) ELISA kiti (DIA.PRO, italy) kullanıldı. Bireylere demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan anket formu uygulandı. Çalışılan donörlerin 23 (%3,9)'ünde anti-HEV antikorları pozitif bulundu. Bölgemizde saptadığımız bu oran gelişmiş ülkelerdeki oranlara yakın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hepatitis E virus (HEV) is the most common causative agent of non-A non-B hepatitis, which is seen especially in temperate climates and transmitted by fecal-oral route. Antibody to HEV is indicative of past infection. Previous seroprevalence studies have reported HEV seropositivity rates between 3%-%29 in Turkey. In our study we tried to find out the HEV infection rate in blood donors who attended to Istanbul University, İstanbul Medicine Faculty, Blood Center. Bunun için anti-HEV immunglobulin G (IgG) ELISA kiti (DIA. PRO, italy) kullanıldı. Bireylere demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan anket formu uygulandı. Çalışılan donörlerin 23 (%3,9)'ünde anti-HEV antikorları pozitif bulundu. This ratio is close to those of developed countries.