Determinants of loan growth in Turkish deposit banks
Türk mevduat bankalarının kredi büyümelerini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 728868
  2. Yazar: TUNCA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GENCO FAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kredilerin arzı ve talebi ekonominin durumuyla doğrudan ilişkilidir. Fakat, bankalar arasında kredi arzına ilişkin tepkiler ve stratejiler açısından farklılıklar bulunmaktadır. Yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler ile COVID-19 pandemisi ile birlikte, 2010 ile 2020 yılları arasındaki dönem kredi büyümesini etkileyen banka seviyesi ve genel ekonomik faktörlerin gözlenmesi için eşsiz bir imkan sunmaktadır. Bu tezde, tekrarlı bir değişken seçim süreci ve Rassal Etkiler modeli kullanılarak Türk mevduat bankalarının kredi büyümelerini etkileyen banka seviyesi ve genel faktörler incelenmiştir. İkinci olarak, seçilen en başarılı değişken grubu ile Rassal Etkiler modeli kullanılarak elde edilen tahminler, kamu, yerli özel ve yabancı olmak üzere farklı sahiplik yapısına sahip bankaların, ekonominin her bir kısmını etkilemiş olan en güncel şoka, yani COVID-19 pandemisine olan tepkilerinin açıklanmasında kullanılmıştır. Sonuç olarak, öncelikle, güvenilir bir model için banka seviyesi ve makroekonomik değişkenlerin yeterli olduğu ve sektör seviyesindeki değişkenlerin tahminlere anlamlı etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İkinci olarak, kredi büyüme oranlarının tahminleri ile gerçekleşen değerleri arasındaki fark üzerinden, pandeminin kayda değer seviyede belirsizliğin kaynağı olduğu 2020 yılının ikinci çeyreğinde kamu bankası kredi büyümelerindeki yükseliş, Ogura'nın (2016) kamu bankaları ile diğer bankaların optimizasyon hedeflerinin farklı olduğu analiziyle örtüşmektedir. Bunun yanında, düşük faiz ortamı ile yükselen talebin diğer bankaların kredi büyümelerini de etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The supply and demand of loans are closely related to the state of the economy. However, individual differences among banks also exist about their reactions and strategies related to loan supply. Given the political and economic developments and the COVID-19 pandemic, the period from 2010 to 2020 present a unique opportunity to explore the determinants of loan growth at the levels of banks, the banking sector and the general economy. Making use of an iterative feature selection process and the Random Effects model, this thesis firstly explores the bank-level and general determinants of loan growth in Turkish deposit banks. Secondly, it makes use of the predictions from the Random Effects regression with the best performing set of variables to explain how banks of different ownership types, i.e. state-owned, domestic private and foreign banks, reacted to the most recent shock that has affected each and every sector of the economy, i.e. the COVID-19 pandemic. It is concluded that the combination of bank-level variables and the macroeconomic variables are sufficient to produce a reliable model, and the sector-level variables do not significantly contribute to the predictions. Secondly, based on the differences between the predicted and actual loan growth rates, the sharp inflation of loan growth in state-owned banks in the second quarter of 2020, i.e. the period when the pandemic brought a significant amount of uncertainty, is linked to Ogura's (2016) analysis of the difference in the optimization target in state-banks and other banks, while the effects of low interest rate environment and increased demand can be observed in the loan growths of other banks as well.