Smell and city perception: Smellscape in Istiklal Street, Istanbul
Koku algısı ve şehir deneyimi: İstiklal Caddesi'nde koku yürüyüşü, İstanbul
- Tez No: 728873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARABABA DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Koku ve şehir, disiplinler arasında giderek daha fazla dikkat çekiyor. Bununla birlikte, koku, koku algısı ve kent algısı üzerindeki etkilerini analiz etmek için çok az araştırma var. Bu tez, seçilmiş bir durumda insanları etkileyen göstergeleri ve onların kent algısını koku manzaraları aracılığıyla keşfetmeyi amaçlayacaktır. Bu tez araştırması için İstiklal Caddesi, Beyoğlu ilçesi seçilmiştir. Bu çalışma, tümevarımlı niteliksel bir yaklaşımı benimseyecek ve insanların koku ortamını tanımlaması yoluyla İstiklal'deki insanların koku manzaralarına ilişkin algısını inceleyecektir. Buna ek olarak, bu çalışmada, koku yürüyüşü yoluyla insanların yerinde deneyimlerinden veri toplayarak, açık uçlu sorularla yarı yapılandırılmış bir görüşme yöntemi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Smell and city have increasingly attracted attention across disciplines. However, there is little research to analyze odor, odor perception, and its effects on the city perception. This Thesis will aim to explore indicators influencing people and their perception of the city in a selected case via smellscapes. Istiklal Street, Beyoglu district, has been chosen for this thesis research. This study will take an inductive qualitative approach and investigate people's perception of smellscapes in Istiklal through people's description of the smell environment. In addition to that, this study will take a semi-structured interview method with open-ended questions by gathering data on people's in-situ experiences through smellwalking.