Ülkemizdeki ebelerin mesleki aidiyeti ve gelir düzeyi arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between professional knowledge and income level of midwifes in our country
- Tez No: 728874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tanımlayıcı olarak gerçekleştirilen çalışma ülkemizdeki ebelerin mesleki aidiyeti ve gelir düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Veriler online anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'deki ebe sayısı 56351 olarak belirlenmiştir. Örneklemini ise; %5 hata payı ile hesaplanmış, 381 ebe örnekleme alınmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu ve Başkaya (2018) tarafından geliştirilen Ebelik Aidiyet Ölçeği ile toplanmıştır. Uygulanmıştır. Veriler SPSS 21.0 kullanılarak normallik analizi, frekans dağılımı, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizleri, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA analizine tabi tutulmuştur. Araştırmaya katılan ebelerin %75,6'sının 20-35 yaş aralığında, %71,4'ünün lisans mezunu, %71,8'inin ise ilde yaşadığı, %51,7'sinin evli olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ebelerin %40,7'si ebelik mesleğini sevdiği için tercih ettiği tespit edilmiştir. Ebelerin %85,3'ünün ise maaşını yeterli bulmadığı, buna rağmen %78,7'sinin maddi açıdan sıkıntı yaşamadıklarını belirtmişlerdir. Ebelerin mesleki aidiyet ölçeğinden aldıkları puanlar 89,64 ile oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was conducted to examine the relationship between the professional belonging and income levels of midwives in our country. The study was conducted in order to decipher the relationship between professional belonging and income levels of midwives in our country. The data were collected by online survey method. The number of midwives in Turkey was determined as 56351 in the universe of the research. The sample was composed of 381 midwives participating in the study with 05% margin of error. The Midwifery Belonging Scale developed by Başkaya (2018), a personal information form, was applied to the participants. The data obtained were subjected to normality analysis, frequency distribution, descriptive statistics, correlation analyses, independent sample t-test and ANOVA analysis using SPSS 21.0. It was determined that 75.6december of the midwives participating in the study were in the age range of 20-35, 71.4% had a bachelor's degree, 71.8% lived in the province, 51.7% were married. 40.7% of midwives preferred midwifery profession because they liked it. In addition, 85.3% of midwives stated that they did not find their salary sufficient, despite this, 78.7% of them did not experience financial difficulties. It was determined that the scores obtained by midwives from the occupational belonging scale were quite high with 89.64.