Okul öncesi öğretmenlerinin erken okuryazarlıkla ilgili inanç ve uygulamaları
Preschool teachers' beliefs and practices regarding early literacy
  1. Tez No: 728877
  2. Yazar: MAİDE TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SEÇKİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin erken okuryazarlığa dair inanç ve uygulamalarının eğitim düzeyi, mezun olunan bölüm, meslek deneyim süresi, çalıştığı kurum türü (özel/devlet), çalışılan yaş grubu, erken okuryazarlıkla ilgili eğitim alma durumlarına göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya Türkiye'nin farklı illerinde 3-6 yaş çocuklarla çalışan 160 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Sandvik, Van Daal ve Ade`r (2014) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Okuryazarlık Anketi”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırılmalarda, iki grup için“Mann Whitney U-Testi”, ikiden fazla grup için Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin erken okuryazarlık konusundaki inançlarının yalnızca eğitim düzeyine farklılaştığı; erken okuryazarlık ile ilgili uygulamalarının ise eğitim düzeyi, mezun olduğu bölüm, çalıştığı kurum türü ve erken okuryazarlık eğitimi alma durumu değişkenlerinin etkilediği belirlenmiştir. Bulgular alanyazına göre tartışılmış, ileri araştırmalara ve uygulamaya dönük öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine beliefs and practices of preschool teachers about early literacy in terms of educational level, graduated department, duration of occupational experience, the organization where he/she works (Public institution or Private İnstitution), group of age working with together, getting early literacy education status. This study was prepared with the participation of 160 pre-school teachers who working with children aged 3-6 in different provinces of Turkey. The data of the study were obtained with the personal information form prepared by the researcher and the“Preschool Literacy Questionnaire”developed by Sandvik, Van Daal and Ade`r (2014). The data were analyzed using spss 23 package program. When comparing between groups, the“Mann Whitney U-test”was used if two groups were compared, and the Kruskal Wallis H-test was used for more than two groups. As a result of the study, it was determined that only the educational level factor affects the beliefs of preschool teachers about early literacy. It was determined that the factors affecting their practice of early literacy were educational level, graduated department, duration of occupational experience, the organization where he/she works (Public institution or Private İnstitution). The results were discussed based on the related literature, and recommendations were made for practices and future studies.