Facilitating literacy support partnership for literacy curriculum improvement in a head start program
Bir head start programında okuryazarlık müfredatının iyileştirilmesi için okuryazarlık desteği işbirliğinin desteklenmesi
- Tez No: 737215
- Danışmanlar: PROF. DR. MARY B. MCMULLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Erken çocukluk eğitimi araştırmaları, erken çocukluk yıllarının gelecekteki öğrenme ve gelişim ve özellikle okuryazarlık gelişimi için önemine dikkat çekmektedir. Bu nedenle, Head Start da dahil olmak üzere erken çocukluk kurumları gelişimsel olarak uygun deneyimler ve ortamlar yaratarak çocukları erken dil ve okuryazarlık gelişimlerinde destekleyebilmelidir. Head Start ve son on yılda ortaya çıkan okuryazarlık araştırmaları, Head Start'taki çocukların erken okuryazarlık konusunda genellikle yeterli hazırlık yapmadıklarını ve Head Start'ın bu alandaki hizmetlerini iyileştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı, Head Start programında küçük çocuklarda okuryazarlık gelişimi ile ilgili uygulamaların anlaşılmasını ve bunlara katılımı artırmak için tasarlanmış işbirlikçi bir öğretmen geliştirme çabasının etkilerini incelemektir. Bu müdahale çalışmasında, nicel (ECERS-R ve ELLCO) ve nitel (görüşmeler ve belgeler) kullanılarak, sınıflardaki erken okuryazarlık ortamı ve dört Head Start öğretmeninin erken okuryazarlık inanç ve uygulamaları araştırma döneminin başında ve sonunda incelenmiştir. Sonuçlar, erken okuryazarlık, işbirlikçi ve personel geliştirme perspektifleri bağlamında yorumlanmıştır. Veriler, bir üniversite-okul ortaklığının okuryazarlık uygulamalarını etkileyebileceği sonucunu desteklemiştir. Bu öğretmen gelişim programı ve sürekli destek sağlanan öğretmenler, müdahale döneminin başından sonuna kadar uygulamalarını değiştirmiştir. Ayrıca, öğretmenler ikinci hedef olan çocukların erken okuryazarlık ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çabalarını geliştirmişlerdir. Belirli bir alanda değişiklikle sonuçlanan veya sınırlı bir davranış üzerinde etki yaratan önceki müdahale çalışmalarının çoğundan farklı olarak, mevcut iyileştirme çabası daha geniş tabanlı bir değişiklik yaratmıştır. Öğretmenlerin erken okuryazarlık hakkındaki inançlarını, sınıf ortamlarını nasıl düzenlediklerini ve üniversite ile araştırma ortaklığının değeri hakkındaki fikirlerini etkilenmiştir. Genel olarak, öğretim kadrosunun yüksek niteliklerini sağlamak, Head Start dahil olmak üzere erken çocukluk programlarının sürekli mesleki gelişime fon ayırmasını gerektirir. Bu tür programlar aracılığıyla öğretmenler, tüm çocukların erken okuryazarlığını ve dil gelişimini destekleme konusundaki bilgi ve yeterliliklerini geliştirebilirler.
Özet (Çeviri)
Early childhood education research draws attention to the importance of the early childhood years for future learning and development, and in particular, literacy development. Thus, early childhood programs, including Head Start, must be prepared and able to support children in their early language and literacy development by creating developmentally appropriate experiences and environments. Head Start and emergent literacy research from the last decade revealed that children in Head Start were not generally getting adequate preparation in early literacy and Head Start needed to improve its services in this particular area. The purpose of this study was to examine the effects of a collaborative teacher improvement effort designed to increase understanding of and the engagement in practices related to literacy development in young children in a Head Start program. In this intervention study, the early literacy environment within the classrooms and the early literacy beliefs and practices of four Head Start teachers were examined at the beginning and end of the research period using quantitative (ECERS-R and ELLCO) and qualitative (interviews and documents) methods which were integrated into a mixed methodological design. The results were interpreted within the context of emergent literacy, partnership-based, and staff development perspectives. The data supported a conclusion that a university-school partnership can impact literacy practices. Teachers who were provided with this teacher improvement program and ongoing support changed their practices from the beginning to the end of the intervention period. Specially, they seemed to improve their efforts to meet the early literacy needs of children, the targeted goal. Unlike most previous intervention studies, which resulted in change to a specific domain or created an impact on a limited behavior, the current improvement effort created more broad-based change. It impacted teachers' beliefs about early literacy, how they arranged their classroom environments, as well their notions of the value of a research partnership with the university. Overall, ensuring the high qualifications of teaching staff requires that early childhood programs, including Head Start, devote funding to ongoing professional development. Through such programs teachers can develop their knowledge and competence in supporting all children's early literacy and language development.