Examining Turkish preschool teachers' knowledge and beliefs in relation to early literacy
Okulöncesi öğretmenlerinin erken okuryazarlık ile ilgili bilgi ve inançlarının incelenmesi
- Tez No: 806571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BERNA YATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, okulöncesi öğretmenlerinin erken okuryazarlık ile ilgili bilgi düzeyleri ve erken okuryazarlık inançlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Bu araştırmada ilişkisel araştırma metodu kullanılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı özel ve devlet anaokulu, anasınıfları ve kreşlerde çalışan 212 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Ölçme aracı olarak Sezgin, Ulus ve Aksoy (2018) tarafından uyarlanan“Okulöncesi Öğretmenlerinin Erken Okuma Yazmaya İlişkin İnanç Ölçeği”ve Laçin (2022) tarafından geliştirilen“Erken Okuryazarlık Bilgi Testi”kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda eğitim durumu, üniversitede erken okuryazarlığa dair ders alma, çalıştığı kurum ve fonolojik farkındalık becerisine dair eğitim alma değişkenlerine göre okulöncesi öğretmenlerin bilgi düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca, eğitim durumu, çalışılan yaş grubu, erken okuryazarlık alanında kendini yeterli hissetme, okulöncesi öğretmeni olmaktan memnun olma ve dinlediğini anlama becerisine dair eğitim alma değişkenlerine göre okulöncesi öğretmenlerin erken okuryazarlığa dair inançlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca, hiyerarşik çoklu regresyon analizinde öğretmenlerin erken okuryazarlık bilgilerinin erken okuryazarlık inançlarını yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak gelecek araştırmalar ve saha uygulamaları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the knowledge and beliefs of preschool teachers working in Istanbul about early literacy in the 2022-2023 academic year. In this study, correlational research method was used to determine preschool teachers' knowledge level and beliefs about early literacy.“Preschool Teachers' Beliefs on Early Literacy Scale”developed by Sandvik, Van Daal and Ade`r (2014) and adapted into Turkish by Sezgin, Ulus and Aksoy (2018) and“Early Literacy Knowledge Test”developed by Laçin (2022) were used to collect the data. 212 pre-school teachers working in public and private preschools and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in Istanbul in the 2022-2023 academic year participated in this study. The results of the study indicate that there is a statistically significant difference between preschool teachers' early literacy knowledge level based on education status, taking any early literacy course at university, institution of employment and taking phonological awareness training. Also, the results indicate that there is a statistically significant difference between preschool teachers' early literacy beliefs based on institution of employment, working age group, feeling sufficient about early literacy, being satisfied as a preschool teacher and taking listening comprehension training. Finally, it is found that preschool teachers' early literacy knowledge level predicts their early literacy beliefs in hierarchical multiple regression analysis. Based on the results of the study, recommendations for future research and practical implications were presented.