Akut gastroenterit şikâyeti bulunan 5 yaş altındaki çocuklarda norovirüs enfeksiyon sıklığı
The frequency of norovirus infection in children under 5 years of age with complaints of acute gastroenteritis
  1. Tez No: 728878
  2. Yazar: ELİF ECEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ALP AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Norovirüs tüm dünyada özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde mühim bir sağlık sorunudur. Günümüzde yetişkin ve çocuk gastroenteritlerin önemli sebepleri arasında yer alır. Norovirüsler, genogroup I (GI), genogroup II (GII) gibi GV'e kadar insan enfeksiyonlarının çoğuna neden olan beş farklı genogrup olarak sınıflandırılabilir. Bu çalışmada 5 yaş altı akut gastroenteritli çocuklarda norovirüs insidansının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda akut gastroenterit tanısı bulunan, 5 yaş altındaki 192 çocuktan alınan gayta örneğinde ELISA yöntemi ile (RIDASCREEN® Norovirus (C1401) 3rd Generation, R-Biopharm, Almanya) norovirus antijen pozitifliği araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, 192 örneğinden %7,2 (14)'sinde nörovirüs antijen pozitifliği tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, akut gastroenteritli çocuklarda %7,2 olarak tespit edilen norovirus GI/GII prevalans değerinin, ülkemizdeki epidemiyolojik verilere katkısı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca ülkemizde epidemiyolojik verilerin artması için testlerin çoğaltılmasıyla birlikte viral gastroenterit etkenleriyle ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Norovirus is an important health problem all over the world, especially in developed and developing countries. Today, it is one of the important causes of adult and pediatric gastroenteritis. Decubitus is the most common cause of gastroenteritis. Noroviruses can be classified into five different genogroups that cause the majority of human infections up to GV, such as genogroup I (GI), genogroup II (GII). This study aimed was to investigate the incidence of norovirus in children with acute gastroenteritis under 5 years of age. In our study, norovirus antigen positivity was investigated by ELISA method (RIDASCREEN ® Norovirus (C1401) 3rd Generation, R-Biopharm, Germany) in a gaita sample taken from 192 children under the age of 5 with a diagnosis of acute gastroenteritis. According to the results of the study, 7.2% (14) of the 192 samples showed a positive result of the neurovirus antigen. According to the data obtained, it is thought that the prevalence value of norovirus GI / GII, which was determined as 7.2% in children with acute gastroenteritis, may contribute to epidemiological data in our country. In addition, in order to increase the epidemiological data in our country, more studies are needed on the factors of viral gastroenteritis with the reproduction of tests.