İnsan amniyotik membran tıbbi ürünlerinin farklı yöntemlerle işlenmelerinin membran içeriğindeki protein seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different methods of processing human amniotic membrane medicinal products on protein levels in membrane content
  1. Tez No: 728879
  2. Yazar: BÜŞRA ALPER ERCİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN RÜŞTÜ OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırmada insan amniyotik membranının birbirinden farklı saklama yollarının, membran içeriğinde bulunan ve membranın yara iyileşmesi, antienflamatuvar, antimikrobiyal ve antifibrotik özelliklerini yerine getirmesinde önemli rol oynayan proteinlerin seviyesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Viral seroloji testleri negatif olarak belirlenen gönüllülerden alınan plasentadan amniyotik membran izolasyonu gerçekleştirildi. Bu amniyotik membranlardan parçalar ayrılarak dört farklı grup oluşturuldu. Bunlar; taze olarak +4 ⁰C'de saklama, dondurularak -196 ⁰C'de saklama, liyofilize edilerek saklama ve liyofilizasyon sonrası gama ışını uygulanarak saklamadır. Deney gruplarındaki membranlardan izole edilen total proteinler kullanılarak ilgili proteinlerin analizi için ELISA testi gerçekleştirildi. Veri analizlerinin karşılaştırılması için One Way ANOVA testi kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada total protein miktarının en yüksek taze amniyotik membranda, en düşük ise dondurma işlemiyle saklanan örneklerde tespit edildi (p0,05). Sonuç: Çalışma sonuçlarına göre en yüksek protein seviyesi çoğunlukla taze amniyotik membranda tespit edildi. Ancak amniyotik membranın +4 ⁰C'de saklama ömrünün kısa olması sebebiyle dondurularak saklanmasının liyofilizasyona oranla proteinler üzerine negatif etkisinin daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was aimed to investigate the effects of different storage approaches of the human amniotic membrane by measuring levels of proteins that play important roles in wound healing, antiinflammatory, antimicrobial and antifibrotic properties of amniotic membrane. Material and Methodology: Amniotic membrane was isolated from fresh placentas. Seperated pieces of amniotic membranes were divided into four different groups, as following: (1) freshly stored at 4 ⁰C, (2) frozen at -196 ⁰C, (3) lyophilized and (4) gamma irradiated after lyophilization. Total protein was isolated from membranes in experimental groups and was subjected to ELISA test. One-way ANOVA test was used to compare the data. Findings: The highest amount of total protein was detected in fresh amniotic membrane, while the lowest amount of protein was found in the frozen samples at -196 ⁰C (p0,05 ). Conclusion: Highest protein levels were detected in fresh amniotic membranes. But due to their short shelf life at +4 ⁰C, cryopreserving them was found to have less negative effects on proteins when compared to lyophilisation processes in this study.