Pandemi kliniklerinde çalışan hemşirelerin psikososyal sorunları ve baş etme yöntemlerinin belirlenmesi
Psychosocial problems of nurses working in pandemic clinics and their coping methods
- Tez No: 728882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bulaşıcı hastalıklar önde gelen bir ölüm nedeni ve insan işlevlerinin en büyük engelleyicileridir. Bu çalışma, COVID-19 pandemi kliniklerinde çalışan hemşirelerin yaşadıkları psikososyal sorunların ve baş etme yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla“derinlemesine görüşme tekniği”nin kullanıldığı tanımlayıcı bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'nde Eylül 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında pandemi kliniklerinde çalışan 871 hemşire, örneklemi ise pandemi kliniklerinde çalışan 21 hemşire oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Hemşirelerde Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Veriler, içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31,85 ve %76,20'si kadındır. Hemşirelerin %57,14'ü COVID yoğun bakımda çalışmaktadır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda toplam beş ana tema ve her tema için alt temalar belirlenmiştir.“Duygusal Sorunlar”ana teması için“Endişeli Bekleyiş”,“Stres, Yoğun Üzüntü ve Tükenmişlik Hissi ile Yaşamak”ve“Damgalama”alt temaları,“Davranışsal Sorunlar”ana teması için“Hijyen Alışkanlıklarında Değişim”,“Duyguların Dışa Vurumu”ve“Fiziksel Semptomlar”alt temaları,“ Baş Etme Stratejileri”ana teması için“Dikkat Odağını Değiştirme”,“Spiritüel Uygulamalar”,“Olumsuz Düşünceleri Olumlamaya Çalışma”,“Uzman Desteği Alma”ve“Yaşamı Yeniden Anlamlandırma”alt temaları,“Mesleki Değişimler”ana teması için ise,“Çalışma Ortamındaki Değişimler/zorluklar”ve“Mesleğimden Uzaklaşıyorum”alt temaları ile“İzole Bir Yaşam”ana teması belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda; COVID 19 pandemi döneminde yüksek riskli hastalarla temas halinde olan hemşirelerin psikososyal sorunlarını azaltmak ve önlemek için gerekli tedbirlerin alınması ve koruyucu psikososyal müdahalelerin planlanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Contagious diseases are a prominent cause of death and the greatest obstacle to human functioning. This descriptive study was designed to determine the psychosocial problems experienced by nurses working in COVID-19 pandemic clinics and their coping methods using the“in-depth interview”method. The population of the study consisted of 871 nurses working in the pandemic clinics of the Balıkesir Atatürk City Hospital between September 2021 and October 2021, while the sample included 21 nurses from this population. A“Personal Information Form”and a“Form for Assessment of Psychosocial Health in Nurses”were used as the data collection instruments. The data were analyzed using the content analysis method. The mean age of the participants was 31.85 years, 76.20% of them were women. The rate of the participants who were working in COVID-19 intensive care units was 57.14%. As a result of the analysis of the data, five themes, in addition to sub-themes under these themes, were determined. The“Emotional Problems”theme covered the sub-themes of“Waiting Anxiously”,“Living with Stress, Intense Sadness and Feelings of Burnout”and“Stigma”, the“Behavioral Problems”theme covered the sub-themes of“Changes in Hygiene Habits”,“Expression of Feelings”and“Physical Symptoms”, the“Coping Strategies”theme covered the sub-themes of“Changing the Focus of Attention”,“Spiritual Practices”,“Trying to Accept Negative Thoughts”,“Receiving Professional Support”and“Reinterpreting Life”, the“Occupational Changes”theme covered the sub-themes of“Changes/Difficulties in the Workplace”and“Drifting apart from One's Profession”, and the final theme was“an Isolated Life”. Based on the results of this study, it is highly important to take the necessary precautions and plant preventive psychosocial interventions to reduce and prevent the psychosocial problems of nurses who are in contact with high-risk patients in the COVID-19 pandemic period.