Forecasting global civil aircraft in-service and other parameters in commercial aerospace
Sivil havacılıkta uçak sayıları ve diğer parametrelerin tahmini
  1. Tez No: 728911
  2. Yazar: YUSUF YÖRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, havacılık ekosisteminde yer alan şirketlerin uzun vadede stratejik olarak pozisyon alabilmeleri için sivil yolcu uçağı sayıları, arz edilen koltuk kilometre (ASK), ücretli yolcu kilometre (RPK) parametrelerine ilişkin 20 yıllık tahminler yapılmıştır. Bu tahminler için geçmişe dönük olarak 20 yıllık veriler kullanılarak Tableau Software yazılımının tahmin özelliği ile elde edilen sonuçlar Boeing, Airbus gibi firmaların tahminleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışmada tahmin edilen parametreler üzerinde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), enflasyon ve ham petrol fiyatlarının etkileri de incelenmiştir. Çalışmada uzun vadeli tahminlerde üstel düzleştirme (exponential smoothing) ve tahminlere etkisi olduğu değerlendirilen indikatörler için ise çoklu doğrusal regresyon (multilineer regression) analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçları, Tableau yazılımının özellikle sivil yolcu uçağı sayılarında Boeing ve Airbus gibi firmaların tahminlerine oldukça yakın sayılabilecek tek haneli sapma ile sonuçlar verdiğini göstermiştir. Çalışmada ayrıca, GSYİH'nın RPK ve ASK parametrelerine pozitif ve anlamlı bir biçimde etki ettiği, enflasyonun ise sivil yolcu uçağı sayısına negatif ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sadece havacılık sektörü ve bu ekosistem içerisinde yer alan firmalar için değil, aynı zamanda ilgili sivil otoriteler, havacılık sektörü ile ilgilenen yatırımcılar için de özellikle sivil uçak sayılarının tahmininde Tableau yazılımından faydalanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the forecast of commercial aerospace paramaters, i.e., Aircraft in-Service Fleet, Available Seat Kilometer (ASK) and Revenue Passanger Kilometer (RPK) for the next 20 years for airlines and other market players in aerospace ecosystem regarding their long-term strategies. The forecasts are run with the previous 20 years data via Tableau Software by empyoing exponential smoothing and multilinear regression analysis. The results are then compared with Boeing and Airbus figures. The study also explores the effects of Gross Domestic Product, inflation, and crude oil prices on the forecasts figures. The findings suggests that Tableau Software forecasting tool has accurate and promising results, particularly in Aircraft in-Service fleet forecast compared to Boeing and Airbus estimations. The results also show that Gross Domestic Product has a significant and positive effect on ASK and RPK, while inflation rate has a negative and significant effect on Aircraft in-Service fleet. The study provides valuable insights on long term aircraft fleet forecast outputs for the civil aviation industry itself and for the authorities and investment professionals that are interested in civil aviation.