Impact of COVID-19 on stock markets; evidence from global equity indices
COVID-19'un hisse senedi piyasalarına etkisi; küresel borsa endekslerinde kanıt
- Tez No: 728910
- Danışmanlar: PROF. ÜMİT HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Artan belirsizlik ve oynaklık, yatırımcıları uluslararası piyasada hisse senedi çeşitlendirmesinden yararlanma konusunda caydırıyor mu? Hisse senedi endeksleri COVID-19 salgını sırasında nasıl performans gösterdi? 2010-2021 yılları arasında güncellenen günlük verileri kullanan bu çalışma, bu dönemde hisse senedi piyasalarının uluslararası finans piyasalarında nasıl bir performans gösterdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Yatırımcılar birden fazla hisse senedi piyasasına yatırım yaparak portföylerini çeşitlendirebilir mi? Çalışma ayrıca, kukla değişken olarak kullanılan COVID-19 salgını sırasında bu hisse senedi endekslerinin performansını anlamaya çalışıyor. Bu durumda çalışma, daha iyi performans gösteren ve hızlı bir toparlanma hızına sahip olan hisse senedi endekslerine bakar. Çalışmada 12 hisse senedi endeksi arasında ilişki kurmak için Vektör Hata Düzeltme Modelleri (VECM) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, uluslararası hisse senedi piyasalarında daha fazla eşbütünleşme belirtileri olduğunu göstermektedir. Denkleme kukla değişken olarak COVID-19 eklendiğinde, küresel hisse senedi endeksleri için vekil olarak çalışmaya dahil edilen 12 hisse senedi endeksi arasında artan sayıda eşbütünleşme vektörü vardır. Ayrıca sonuçlar, yatırımcıların özellikle pandemi rekor düşüşlerinden hızlı bir toparlanma hızı sergileyen hisse senedi endekslerine yatırım yaparak fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Çalışmanın verileri Thompson Reuters ve Investing.com'dan toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Does increasing uncertainty and volatility deter investors to benefit from equity diversification on the international market? How did equity indices perform during the COVID-19 pandemic? Using updated daily data from 2010-2021 this study aims at understanding how equity markets have performed in the international financial markets during this period. Can investors diversify their portfolio by investing in more than one equity market? The study also tries to understand the performance of these equity indices during the COVID-19 pandemic, employed as a dummy variable. In this case the study looks at equity indices that performed better and those that have a quick speed of recovery. Vector Error Correction Models (VECM) was used in the study to establish relationship among the 12 equity indices. Results from the study indicates that there are signs of further cointegration in the international equity markets. Adding COVID-19 as a dummy variable to the equation, there are increased number of cointegrating vectors among 12 equity indices included in the study as proxies for global equity indices. Furthermore, the results shows that investors can benefit by investing in particular, equity indices that have exhibited quick speed of recovery from the pandemic record lows. The data for the study was collected from Thompson Reuters and investing.com.