Usage of Instagram in Turkey and changes in purpose of usage: The example of female motorcycle users
Türkiye'de Instagram kullanım pratikleri ve kullanım amaçlarında değişimler: Motosiklet sürücüsü kadınlar örneği
  1. Tez No: 728914
  2. Yazar: MELİSSA SİVRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kullanıma sunulduğu günden bu yana birçok değişim geçiren Instagram artık en yaygın sosyal medya mecralarından biri haline gelmiştir. Bu çalışma Türkiye'deki motosikletli kadınların Instagram ve motosiklet kullanım pratiklerini ve amaçlarını, Instagram paylaşımlarını analiz ederek ve yüz yüze görüşme tekniği kullanarak araştırmayı konu eder. Altı bölümden oluşan çalışma, kısa Instagram tarihi ve bu mecra üzerine yapılmış araştırmaları, sosyal medya ve benlik arasındaki ilişkileri medyatik benlik, benlik sunumu ve benliğin ifşası bağlamında ele alır. Çalışmada çevrimdışı ve çevrimiçi benlik arasındaki farklara da odaklanılarak, Instagram'da gösterilen ve gösterilmeyen benliklerin inşasında ne gibi faktörlerin etkisi olduğu vurgulanır. Buna göre motosikletli kadınların Instagram kullanımındaki hem mevcut amaçlar hem de Instagram'ı kullanmaya yeni başladıkları dönem kıyaslanarak, amaçlarında ne gibi değişiklikler olduğunu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Instagram, which has had many changes since the day it was brought into use, became one of the most common social media platforms now. This study discusses a research about purposes and practices of motorcycle and Instagram use for women in Turkey, by analyzing their Instagram posts and using face-to-face interview technique. The study composed of 6 chapters examines research on short Instagram history and researchs on this platform, relationships between social media and self in the context of mediatized self, self-representation and self-disclosure. Factors in building shown and hidden self on Instagram are emphasized in the study by focusing on differences between offline and online self. Accordingly, differences of Instagram usage purposes for women with motorcycles on Instagram were determined by comparing both existing purposes and the purposes they had when they first started using Instagram.