Uyumsuz eşleşme ve iş tatmini ilişkisi
The relationship between qualification and skill mistmatch and job satisfiction
  1. Tez No: 728913
  2. Yazar: SEDA ÇORAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uyumsuz eşleşme kavramı 1970'li yıllarda batılı ülkelerde eğitimli çalışan oranının artmasıyla kullanılmaya başlanmış sosyolojik bir terimdir. Türkiye'de eğitimli işgücü artışının istihdam sorunu haline gelmesiyle yaklaşık 10 yıldır tartışılmaya başlanmıştır. Bu açıdan incelendiğinde, aslında işgücünün ne kadar verimli ve etkin bir şekilde çalışma hayatında bulunduğuyla ilgilenen eksik istihdamın bir türevidir. Olumsuz sonuçlarını yaşamamak adına, farklı yönleri ile değerlendirilmesi ve önceden tespit edilerek yönetilmesi gereken bir problemdir. Araştırmada uyumsuz eşleşme, iş tatmini ile birlikte değerlendirilmiştir. İş tatmini, bireyin harcadığı emek karşısında elde ettiği maddi ve manevi kazançtan aldığı hazdır. Bireysel bir olgu gibi görünse de etkin yönetim araçlarıyla kitlesel olarak pozitif etkileri gözlemlenebilmektedir. Bu açıdan uyumsuz eşleşme ile arasındaki ilişkinin analiz edilmesi hem çalışanlar, hem işverenler, hem de politika yapıcılar tarafından oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı, uyumsuz eşleşme olgusunun, nedenleri, etkileri ve var olma biçimleriyle birlikte analiz edilmesi ve iş tatminiyle ilişkisinin tespit edilmesidir. Araştırmanın kapsamı Türkiye'de faaliyet gösteren 21 elektrik dağıtım şirketidir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış olup online anket ilgili firmalar ile paylaşılmıştır. Ankete katılım sağlayan 383 çalışandan elde edilen veriler doğrultusunda iş analizi değerlendirmesine göre %18, çalışan algısına göre ise %56 uyumsuzluk olduğu görülmüştür. Yapılan korelasyon analizlerinde, iş tatmini ile dikey uyumsuzluk arasında negatif yönlü çok zayıf ilişki, iş tatmini ile yatay uyumsuzluk arasında ise negatif yönlü zayıf ilişki bulunduğu tespit edilmiş olup uyumsuz eşleşme ve iş tatmini arasındaki ilişkinin çok güçlü olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of qualification and skill mismatch is a sociological term that has been used with the increase in the rate of educated employees in western countries in the 1970s. In Turkey, it has been discussed for approximately 10 years as the increase in the educated working day has become an employment issue. From this perspective, this is a derivative of underemployment, which is concerned with how productively and effectively the workforce is involved in business life. In order to avoid negative consequences, it is a problem that requires to be evaluated with different aspects and to be determined and managed beforehand. In the research, both mismatch and job satisfaction was evaluated. Job satisfaction is the pleasure that an individual receives from the material and moral gains from work. Although it may seem like an individual phenomenon, its positive effects can be observed mass with effective management tools. From this perspective, analyzing the relationship between mismatch is very significant for both employees, employers and the policy makers. The aim of this research is to analyze the qualification and skill mismatch phenomenon together with its causes, effects and ways of existence and to determine its relationship with job satisfaction. The scope of the research is 21 electricity distribution companies operating in Turkey. Quantitative method was used in the research, and the online survey was shared with the companies. In line with the data obtained from 383 employees who participated in survey, it can be stated that there is a 18% rate mistmatch according to the job analysis control and 56% according to the employee perception. In the correlation analysis, it was determined that there is a very weak negative relationship between job satisfaction and vertical mistmatch, and a weak negative relationship between job satisfaction and horizontal mistmatch. It was understood that the relationship between maladaptive match and job satisfaction was not very statistically strong.