İşletmelerde etkinliğin ve verimliliğin bir anahtarı olarak sistem analizi, bilgi sistemlerinin oluşturulması ve bir uygulama
Systems analysis and developing information systems as a key factor in efficiency and effectiveness of businesses and a practice
  1. Tez No: 72894
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
IV ÖZET Bilgi sistemlerinin, insanlar, organizasyonlar, çalışma yöntemleri ve işletmenin ürettiği ürün ve hizmetler üzerinde çeşitli etkileri vardır. İyi tasarlanmış ve etkin bir şekilde çalışan bilgi sistemleri işletmelerin etkinliğinde ve verimliliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Bilgi sistemleri, yöneticilere ve çalışanlara işlerini yapmak için gerekli bilgileri içerik ve biçim olarak kullanışlı ve hızlı bir şekilde temin ederek ve çalışanların daha önceleri daha fazla çabayla gerçekleştirdikleri işlemleri, hesaplamaları kolaylaştıran araçlar sağlayarak işletmelerin verimliliğini ve etkinliğini artırır. Bu nedenle, işletmelerde ortaya çıkan problemlere çözüm getirecek ve işletmelere stratejik avantaj kazandıracak noktalan destekleyecek bilgi sistemlerinin geliştirilmesi yöneticilerin öncelikli görevlerinden biri olmalıdır. D.E.Ü. İşletme Fakültesi Öğrenci İşleri Bilgi Sisteminde yapılan incelemelerde sistemde kullanılan programda, sistem analizi ve dizayn çalışmalarının yeterli düzeyde yapılmayışından, sistem analizi ve dizayn çalışmalarında kullanıcıların görüşlerinin alınmayışından ve uygulama sonrası değerlendirme ve destek çalışmalarının yapılmayışından kaynaklanan bazı fonksiyonel yetersizlikler, kullanım güçlükleri olduğu belirlenmiş ve programın ürettiği bazı dokümanların içeriğinde ve biçiminde de tasarım hataları olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen problemler çerçevesinde bilgi sisteminin verimliliğini ve etkinliğim artıracak bazı iyileştirmeler tasarlanmıştır. Uygulama çalışması sonunda, işletmelerde ortaya çıkan problemlere çözüm getirecek ve işletmelere stratejik avantaj kazandıracak noktaları destekleyecek bilgi sistemlerinin geliştirilmesi sürecinin en önemli safhalarının sistem analizi ve dizayn safhaları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Information systems affect people, organizations, work practices and product & services produced by businesses in various ways. Well designed and effective information systems play an important role in effectiveness and efficiency of businesses. Information systems increase efficiency and effectiveness of businesses by providing information, which is appropriate in content and format, and by providing tools that ease the work. For that reason, developing information systems, which can solve certain business problems and support businesses strategically should be the responsibility of managers. The study analyzed D.E.U. Faculty of Businesses Student Affairs Information Systems. The result of the analysis can be summarized as follows: The system has functional deficiencies, lacks user friendliness, and the output produced by the system is not designed according to the needs of the users. The reasons of these problems are inadequate emphasis on system analysis and design, not taking the users opinions into consideration in the development of the system, and lack of post implementation evaluations and system support activities. This study suggested improvements that will increase the effectiveness and efficiency of the system within the framework of these problems. This study concluded that the most important stages of developing an information system, which will solve the problems faced by businesses and support them strategically, are system analysis and design stages.