Kariyer geliştirme ile örgütsel başarının ilişkisi
The Relation of the career development and the organizational effectiveness
  1. Tez No: 72895
  2. Yazar: ERCAN DUYGULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Kariyer geliştirme' ile örgütsel başarım arasında bir ilişkinin var olup olmadığını öğrenmek arzusu bizi bu dok tora tezini yapmaya sevketmiş bulunmaktadır. Kariyer geliştirme ile örgütsel başarım ilişkisi isim li bu tez, dört bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, kariyer ve kariyer ile ilgili kavramlar hakkında genel bil giler açıklanmıştır. İkinci bölümde, örgütsel kariyer geliştirme etüd edil miş, kariyer geliştirmenin unsurları olan kariyer planlama ve kariyer yönetimi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, örgütsel başarım ve örgütsel amaçlar tetkik edilmiş ve örgütlerde örgütsel başarım kriterleri ayrı ayrı incelenmiştir. Doktora tezimin son bölümünde, kariyer geliştirme ve örgütsel başarım ilişkisi, bir anketin sonuçlarına göre ir delenmiş ve aralarındaki ilişkiler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The will to learn whether there is a relation between the career development and the organizational success or not has urged us to do this doctoral thesis. This thesis called the relation of the career development and the organizational success was made up from four chapters. In the first chapter, the common knowledge about career and its concepts related with career was explained. In the second chapter, The organizational career development was studied, the career planing and career management that are the elements of career development was explained in detail. In the third chapter, The organizational success and organizational goals were examined and in the organizations the organizational success criters were explained these were told one by one. In the last chapter of my doctoral thesis, the relation between career development and organizational success have been studied according to the results of a questionnaire and the relations between them have been put into comment.