An investigation of gender role attitudes, coping strategies and psychological well-being of university students
Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeylerinin stresle başa çıkma tarzları ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumu bakımından incelenmesi
  1. Tez No: 728948
  2. Yazar: FEHİME ŞUHEDA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NORAINI BINTI MOHD NOOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeylerinin toplumsal cinsiyet rolü tutumları ve stresle başa çıkma tarzları bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet rolü tutumları ve psikolojik iyi oluş arasındaki olası ilişkide stresle başa çıkma tarzlarının olası moderator rolü araştırılmaktadır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de çeşitli üniversitelerde eğitim hayatına devam eden 273 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubuna Psikolojik İyi Oluş Ölçekleri, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Psikolojik İyi Oluş Ölçekleri, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği değişkenleri arasındaki olası ilişkiyi ölçmek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolü tutumlarının, psikolojik iyi oluş düzeylerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının cinsiyet açısından ve romantik ilişki durumu değişkenleri bakımından fark olup olmadığını incelemek için t-testi kullanılmıştır. Stresle başa çıkma tarzlarının ve toplumsal cinsiyet rolü tutumlarının psikolojik iyi oluşun yordayıcısı olup olmadığını araştırmak ve stresle başa çıkma tarzlarının toplumsal cinsiyet rolü tutumları ve psikolojik iyi oluş düzeyi arasındaki ilişkideki moderator rolünü incelemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular eşitlikçi cinsiyet rolü tutumunun psikolojik iyi oluşu yordadığı ancak geleneksel cinsiyet rolü tutumunun psikolojik iyi oluşu yordamadığını göstermiştir. Ayrıca stresle başa çıkma tarzlarının dört değişkeninin de psikolojik iyi oluşu yordadığı bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizinin sonucu stresle başa çıkma tarzlarının toplumsal cinsiyet rolü tutumları ve psikolojik iyi oluş düzeyi arasındaki ilişkide moderator etkisinin olmadığını göstermiştir. Çalışmanın sonuçları sınırlılıkları göz önünde bulundurularak tartışılmıştır ve gelecek çalışmalar için olası öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between gender role attitudes, coping strategies, and psychological well-being levels of university students, and examine the possible moderator effect of coping strategies in the relationship between gender role attitudes and psychological well-being. The sample of this study consisted of 273 university students attending various universities in Turkey. The data were collected by using the Gender Roles Attitude Scale, Revised COPE Inventory, and Scales of Psychological Well-being. Correlation, independent sample t-test and hierarchical multiple regression were conducted. Results revealed that egalitarian role attitudes predicted psychological well-being level of university students while traditional role attitudes did not predict psychological well-being. It was also found that the level of psychological well-being was predicted by all of the subdimensions of coping strategies. The results of the moderation analyses showed no moderating effect of coping strategies in the relationship between gender role attitudes and psychological well-being level of university students. Results and limitations of the study were discussed, and recommendations for future research are highlighted.