Üniversite öğrencilerinin yakın ilişkilerde şiddete yönelik tutumlarını yordayan değişkenlerin incelenmesi
The investigation of predictive variables of university students attitudes towards dating violence
- Tez No: 607880
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanı amacı üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerinde yaşanan şiddete yönelik tutumları ile flört şiddetine maruz kalma, cinsiyet ve romantik kıskançlık değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma; 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara Üniversitesi'nde öğrenim gören 201 gönüllü üniversite öğrencisinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Çalışma grubundaki öğrencilerin 127'si (%63.2) kadın ve 74' ü (%37.6) erkektir. Araştırmada veriler, Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Envanteri Gözden Geçirilmiş Formu, Romantik Kıskançlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın modeli ilişkisel (korelasyonel)dir. Verilerin analizinde Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kıskançlıkla yıkıcı baş etme yöntemlerinin fiziksel flört şiddeti için yordayıcı olduğu anlaşılmıştır. Romantik kıskançlık düzeyinin psikolojik flört şiddetinin en güçlü yordayıcısı olduğu görülmüştür. Kıskançlık düzeyi yükseldikçe psikolojik flört şiddetine yönelik tutumlar olumlu olarak artmaktadır. Erkeklerin psikolojik flört şiddetine yönelik tutumlarının kadınlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Romantik kıskançlığın ilişkilerde olumlu etkilisi olduğuna katılma düzeyinin, psikolojik flört şiddetini anlamlı bir şekilde açıkladığı görülmektedir. Kıskançlığın ilişkilerde olumlu etkileri olduğunu düşünenlerin psikolojik flört şiddetine yönelik tutumlarının diğerlerine göre daha olumlu olduğu görülmüştür. Cinsiyetin de psikolojik flört şiddetinin önemli bir açıklayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erkek katılımcıların kadın katılımcılar göre psikolojik flört şiddetine göre daha olumlu tutumlara sahip olduğu bulunmuştur. Kıskançlıkla yıkıcı baş etme yöntemi de psikolojik flört şiddetine yönelik tutumlarının diğer belirleyicisidir. Kıskançlıkla baş etmede yıkıcı yöntemler kullananların psikolojik flört şiddetine karşı daha olumlu tutumlara sahip olduğu görülmüştür. Flört şiddetine maruz kalmanın, romantik kıskançlığın olumsuz etkileri olduğuna katılma düzeyinin, kıskançlıkla yapıcı baş etme yönteminin, kıskançlığın nedenlerine ilişkin algılarının (yetersizlik ve kaybetme korkusu) ise psikolojik flört şiddeti için yordayıcı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the predictive role of dating violence victimization, gender and jealousy in relationship related variables in attitudes toward dating violence among university students. The study was conducted with the participation of 201 (127 women and 74 men) voluntary university students studying at different faculties of Ankara University during the 2018 – 2019 Academic Year. The instruments of the study were The İntimate Partner Violence Attitude Scale, Romantic Jealousy Scale and Personal İnformation Form was used to collect the data of the study. The study was correlational model. Regression analysis were used for data analysis. The results of the study showed destructive strategies were the only predictor of attitudes toward psychical dating violence. The levels of jealousy were the strongest predictor factor of attitudes toward psychological dating violence. As the level of jealousy increases, attitudes toward psychological dating violence increases positively. İt was concluded that men's attitudes toward psychological dating violence were higher than women. Students who were using destructive strategies an thinks jealousy has a positive effect have higher levels of positive attitudes toward psychological dating violence. The positive effectiveness of romantic jealousy were the second predictor of psychological dating violence. The attitudes of those who think that jealousy was positive towards psychological dating violence turned out to be more positive than others. Gender were the third predictor of psychological dating violence. Destructive coping with jealousy was another determinant of their attitudes towards psychological dating violence. It has been concluded that the level of participation in dating violence, the negative effects of romantic jealousy, constructive coping with jealousy, and perceptions of the reasons of jealousy (fear of inadequacy and loss) were not predictive of psychological dating violence.