Case study of the impact of using artificial intelligence with cloud computing in smart factory management
Akıllı fabrika yönetiminde bulut bilgisayarla yapay zeka kullanımının etkisine ilişkin vaka çalışması
  1. Tez No: 728949
  2. Yazar: ESRAA AL ALDARABSEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IBRAHİM ETHEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bulutun çalışması içinde yapay zekayı kullanarak, vaat edilen gelecek, kendi kendini yöneten bilgisayarlar yaratmaktır. Bulut ile kaynakları paylaşmak, firmalarda inovasyon seviyesini artırdı, çalışma ekibinin en düşük çalışma süresinde yüksek performanslı endüstriler geliştirmesine ve bir öncekinde erişilemeyen bilgi işlem gücü seviyesinde analiz etmesine izin verdi. Bu çalışma, bulut bilişim çalışmalarının, yapay zeka cihazlarını etkileyen ve bir iş büyümesine yol açan fabrika yönetimi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Ek olarak, bu çalışmada, bulut tüketen bir şirket ile bir bulut tedarikçisi arasındaki bir SWOTL/PESTEL analizinden türetilen dış ve iç faktörleri incelemektedir. Ayrıca, tezde, firmanın toplam kârında altı ana ürünün en etkili gelirinin ne olduğunu kontrol etmek, gelirini maksimize etmek için bir model önerilmiş olup Lineer Regresyon kullanılmıştır. SWOTL/PESTEL analizinde ve ardından beyin fırtınası yöntemiyle toplanan ve üretilen fikirleri etkileyebilecek faktörler belirlenmiştir.Yedi değişkene dayalı olarak Lineer Regresyon yöntemi kullanılmıştır; altı ana gelir ve toplam kâr daha sonra aralarında bir ilişki kurmak için Minitab yazılımı uygulanmıştır. Etkileyici ürün, Solver yazılımı karı maksimize etmek için kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, değişkenler arasında önemli bir ilişki ortaya koymuştur. Çalışmadaki ,sonuçlar, bulut hizmetlerinin kullanımının şirketin ekonomik büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
By employing artificial intelligence within the work of the cloud, the promised future is to create self-lead computers. Sharing the resources increased the innovation, it allows to develop of industries with high performance in the lowest time of study and analyze it quickly. This study tries to investigate the effect of the cloud on factory management that affects artificial intelligence devices that leads to the development of business growth which in affect increase the profits. Also, this research examines the factors from SWOT/PESTEL analysis among a cloud provider and consumer. Besides, linear regression is used to measure the most influential revenue of the main products in the total profit of the firm and propose a model to maximize it. The factors determined that may affect SOWT/PESTEL analysis and by brainstorming the ideas gathered and generated. Linear regression was used based on seven variables; six main revenues and total profit then applied Minitab software to obtain a relation between them. The influencer product was used to maximize its profit by Solver software. The outcomes presented an important relationship between the variables under a framework. The study presented economic growth in the firm that used cloud with AI equipment and the results proved to increase the net profit after the framework was developed.