Dini hayat ile ölüm kaygısı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A Study on the relationship between religiosity and death anxiety
  1. Tez No: 72896
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, öncelikle dindarlık ile ölüm kaygısı arasındaki ilişkiyi, daha sonra da aynı değişkenlerin bazı demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, medeni durum, sosyo-ekonomik düzey, öğrenim alanının türü gibi) olan ilişkilerini incelemektir. Bu çalışmanın örneklem grubunu, DJE.Ü.'ne bağlı ÜBF, İlahiyat, Güzel Sanatlar, Tıp, Hukuk, Eğitim ve Mühendislik (İnşaat ve Maden Müh. bölümleri) fakültelerinin birinci ve dördüncü sınıflarında öğrenim gören öğrenciler arasından tesadüfi yöntemle seçilmiş 555 kişi (erkek=360, kız=195) oluşturmaktadır. Deneklerin yaş ranjı, 16-42 olup, yaş ortalaması 21.02'dir. Veri toplama araçları olarak, D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından geliştirilmiş olan Dinî Hayat Ölçeği ve Templer'ın Ölüm Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study, first of all, is to examine the relationship between religiosity (R) and death anxiety (DA); later, the relationships of R and DA to such variables as age, sex, marital status, socio-economic status (SES), and education. The sampling group of this study (555 students: m= 360, f= 195) was randomly selected from the pool of senior and junior students who study at several faculties of Dokuz Eylul University such as Economics, Medicine, Law, Arts, Divinity and Engineering (Departments of Mining and Civil). The age of sample is ranging from 16 to 42 (M^.- 21.02). The instruments used for gathering data were Religious Life Inventory, which was constructed and developed by a group of members of The Faculty of Divinity, and Templer's Death Anxiety Scale.