Türk vergi sisteminin mali ve iktisadi vergileme ilkeleri açısından analizi
The Analysis of Turkish tax system an a perspective of fiscal and tax principles
  1. Tez No: 72897
  2. Yazar: ALİ RIZA GÖKBUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Vergileme ilkeleri, vergi bileşiminin oluşmasında, tekniğinde ve uygulamasında dikkat edilmesi gereken temel kurallar ve unsurlardır. Vergileme ilkeleri iktisadi ve sosyal ve ahlaki bakımdan yetersiz bulunan vergi tekniklerinin yerine daha yenilerinin yer almasını nedeniyle ortaya çıkmıştır. Vergileme ilkeleri temel makro ekonomiyle hedeflere ulaşmada etkin ve rasyonel vergi sisteminde olması gereken niteliklerdir. Günümüzde maliye teorisyenlerinin etkin vergi sistemine ilişkin ilkeleri çoğaltma eğilimi içinde oldukları gözlenmektedir. Temel anlamda, etkin bir vergi ve vergi sisteminde üç genel ilkenin göz önüne alınması gereklidir. Bunlar: (i) verimlilik, (ii) vergi yüklerinin dağılımında adalet, (iii) vergi programlarının bir bütün olarak ekonominin acil ve uzun vadeli ihtiyaçlarına uygulanabilirliğidir. Üç bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde vergileme ilkelerinin tanımı ve gelişimi, mali, iktisadi sosyal ve sosyal amaçlı vergileme ilkeleri incelenmiştir. İkinci bölümde, Türk vergi sisteminin mali ve iktisadi vergileme ilkeleri açısından gelişimi analiz edilmiş ve vergi sistemimizin bu ilkelere uyumu sorgulanmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk vergi sisteminin mali ve iktisadi vergileme ilkelerine uyumunun sağlanamamasının temel nedenleri ve bu konuda ortaya çıkan sorunlar incelenerek bu sorunlara ilişkin temel yapısal çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax principle is a basic factor and rule which must be care in the formation of tax composition, technique and application. Tax principles has emerged for new tax technique, instead of using tax technique which has unpowered in economic, social and moral faces. Tax principles is a characteristics, which presents in rational and effective tax systems, for reaching basic macro economies targets. There appears to be definite tendency on the part of present-day critters to unnecessarily proliferate the requirement of a sound tax system. In a basic sense, tree general criteria are believed to be essential to a sound tax or tax system: (i) productivity, (ii) equity in the distribution of tax burdens, and (iv) adaptability of the tax program to the immediate or long-range needs of the economy as a whole. Each of these standards have several ramifications. In contemporary tax systems, established principles like justice, productivity and efficiency are no longer sufficient. In an increasingly complex and globalized environment, the taxs systems of present should be components. The most significant of the components concerning our subjects matter are as follows: (i) Transparency, (ii) International Hormony, (iii) Passing The Test Of International Competition. The principles which has economics, fiscal and social characteristics has changed in time and accepted as a constitution of tax, this principles has been changing dynamically with governments functions. This thesis is consisted of three parts. In the first parts definitions, progress, of tax principles are explained. In the second part, As a fiscal and economic perspectives, Turkish Tax System's progresses and harmonisation is analysed. The basic factors of inharmonious of Turkish tax systems with fiscal and economic tax principles and with examining the problems with this subject, the basic structural solutions are presented in the three part.