Van Yüzüncü Yıl Üniversıtesı Tıp fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde prematürite retinopati tanısı alan hastaların risk faktörlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of risk factors of patients diagnosed with retinopathy of prematurity in the neonatal intensive care unit of Van Yüzüncü Yil University, Faculty of Medicine
  1. Tez No: 728983
  2. Yazar: MEHMET ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen ve ROP tanısı alan prematüre bebeklerdeki risk faktörlerinin, ROP gelişimi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza dahil edilen bebeklerin cinsiyeti, antenatal risk faktörleri [çoğul gebelik, EMR öyküsü, preeklampsi, koryoamniyonit, gestasyonel diyabet (GDM), ilaç kullanımı, antenatal steroid uygulaması ve dozu] kaydedildi. Bebeklerin perinatal özellikleri (gestasyonel hafta, doğum ağırlığı, doğum şekli, resusitasyon ihtiyacı) değerlendirildi. Bebeklerin retinopati muayenesinin yapıldığı günü kapsayan 1 haftalık dönem içinde bakılan ROP varlığı, ROP ciddiyeti ve tedavi gereksinimi değerlendirildi. Muayene sonucu tespit edilen ROP bulguları, ICROP'a göre değerlendirilerek hasta kartlarına kaydedildi. Çalışmamıza 48 (%51,1)'i erkek ve 46 (%48,9)'sı kız olmak üzere 94 ROP tanılı bebek alındı. 21 (%22,3) annede çoğul gebelik mevcuttu. Bebeklerin 68 (%72,3)'i 1000 gramın altında, 20 (%21,3)'i 1000-1250 gram aralığında ve 6 (%6,4)'ü ise 1250 gramdan fazla doğum ağırlığına sahipti. Doğumlardan 11 (%11,7)'inde EMR mevcut iken 22 (%23,4) annede NVSYD ile doğum öyküsü, 72 (%76,6) annede ise CS ile doğum öyküsü mevcuttu. 46 (%48,9) bebekte PDA, 6 (%6,4) bebekte NEK ve 5 bebekte MAS mevcuttu. Gebeliklerden 58 (%61,7)'inde koriyoamniyonit saptandı. 93 (%98,9) bebekte en az bir kez apne atağı olduğu saptandı. 84 (%89,4) bebeğin RDS tanısı aldığı saptandı.77 (%81,9) bebeğin MV ile solunum desteği aldığı saptandı. Bebeklerin doğum sonrasında yenidoğan yoğun bakım takiplerinde 63.1±40.3 gün süre ile oksijen tedavisi aldığı saptandı. Ortalama anne yaşı 29.3±6.3 yıl olarak saptandı.Bebeklerin doğum sırasında bakılan APGAR ortalama değeri 1. dk. 4±1.3 ve 5. dk. APGAR değeri 4.9±1.8 saptandı. Bebeklerden 37 (%39,4)'sinin Evre 1, 28 (%29,8)'inin Evre 2, 26 (%27,7)'sının Evre 3 ve 3 (%3,2)'ünün ise Evre 4 ROP tanılı olduğu saptandı. Bebeklerin ROP zon dağılımları değerlendirildi. Bebeklerden 4 (%4,3)'ünde Zon 1, bebeklerden 77 (%81,9)'sinde Zon 2 ve bebeklerden 13 (%13,8)'ünde Zon 3 dağılımı olduğu saptandı. Bebeklerin IVF ile gebelik ve normal gebelik arasında ROP gelişiminde fark saptanmadı. Sezaryen veya normal spontan vajinal yol ile doğumun ROP gelişiminde risk faktörü olarak aralarında anlamlı fark izlenmedi. Koriyoamniyonit ve EMR'nin ROP gelişiminde risk faktörü olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the effects of risk factors on the development of ROP in premature babies who were followed up in the neonatal intensive care unit and diagnosed with ROP. The gender of the babies included in our study, antenatal risk factors [multiple pregnancy, PROM history, preeclampsia, chorioamnionitis, gestational diabetes (GDM), drug use, antenatal steroid administration and dose] were recorded. Perinatal characteristics of the babies (gestation week, birth weight, mode of delivery, need for resuscitation) were evaluated. The presence of ROP, the severity of ROP, and the need for treatment were evaluated during the 1-week period covering the day of the retinopathy examination of the infants. The ROP findings detected as a result of the examination were evaluated according to the ICROP and recorded in the patient cards. A total of 94 infants with ROP, 48 (51.1%) boys and 46 (48.9%) girls, were included in our study. There were multiple pregnancies in 21 (22.3%) mothers. 68 (72.3%) of the babies had a birth weight below 1000 grams, 20 (21.3%) had a birth weight between 1000-1250 grams and 6 (6.4%) had a birth weight of more than 1250 grams. While 11 (11.7%) of the deliveries had PROM, 22 (23.4%) mothers had a history of delivery with NVSYD, and 72 (26.6%) mothers had a history of delivery with CS. 46 (48.9%) infants had PDA, 6 (6.4%) infants had NEC, and 5 infants had MAS. Chorioamnionitis was detected in 58 (61.7%) of the pregnancies. It was found that 93 (98.9%) infants had at least one apnea attack. It was determined that 84 (89.4%) infants were diagnosed with RDS. It was determined that 77 (81.9%) infants received respiratory support with MV. It was determined that the babies received oxygen therapy for 63.1±40.3 days in the neonatal intensive care follow-ups after birth. The mean maternal age was found to be 29.3±6.3 years. The mean APGAR value of the babies at the time of delivery was 1 min. 4±1.3 and 5 min. APGAR value was determined as 4.9±1.8. ROP is Stage 1 for 37 (39.4%) babies, Stage 2 for 28 (29.8%) babies, Stage 3 for 26 (27.7%) and Stage 4 for 3 (3.2%) babies. was diagnosed. The ROP zone distributions of the infants were evaluated. It was determined that 4 (4.3%) of the infants had Zone 1 distribution, 77 (81.9%) of the infants had Zone 2 distribution, and 13 (13.8%) of the infants had Zone 3 distribution. There was no difference in the development of ROP between IVF pregnancy and normal pregnancy. No significant difference was observed between cesarean section or normal spontaneous vaginal delivery as risk factors for the development of ROP. It was determined that chorioamnionitis and PROM were not risk factors for the development of ROP.