Lean service operations and a lean management application at a foundation university
Yalın hizmet operasyonları ve bir vakıf üniversitesinde yalın yönetim uygulaması
- Tez No: 728994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yalın hizmet operasyonları ve yalın yönetim, somut/ürün sağlayıcılar kadar tüm hizmet sağlayıcılar için de gereklidir. Ancak üniversitelerin çoğu yalın düşünce kavramının farkında değil. Üniversiteler ve kolejler, kabul, araştırma fonlarının yönetimi, işe alma gibi tüm hizmet alanlarında ve çok adımlı süreçlerin basitleştirilebildiği ve kuruluş tarafından hizmet verilen kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanılabileceği neredeyse tüm işlevsel alanlarda yalın yönetimden yararlanabilir. Yalın metodolojiler, israfı (Muda) ve katma değeri olmayan faaliyetleri ortadan kaldırarak veya sürecin performansını geliştirmek için bunları azaltmaya odaklanır. Bu tez, üretim sistemleri için geliştirilen yalın yaklaşımların bir üniversite ortamında gerçekleştirilen operasyonel görevlerin verimliliğini artırmak için uygunluğunu vurgulamayı ve daha iyi performans için önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Değer Akışı Haritalama (VSM) kullanılarak süreçlerin mevcut durumunu incelemek ve karşılaşılan güncel sorunlar için öneriler ve alternatifler sunmak için bir Türk üniversitesindeki en etkili üç süreç iki farklı fonksiyonel departmanda yalın metodolojiler uygulandı. Sonuç olarak, yalın uygulamadan önce ve sonra süreçlerin performansını karşılaştırmak için bazı göstergeler ile süreçlerin her biri için katma değerli ve katma değersiz faaliyetler belirlendi. Genel olarak, üç sürecin gelecekteki durumuna ilişkin öneriler üniversite yönetimi ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lean service operations and lean management are becoming necessary for all service providers as much as tangibles/products providers. Most universities are not even aware of the concept of, lean thinking. However, universities and colleges can benefit from lean management in all their service areas such as admissions, the administration of research funds, hiring, and nearly any functional area where multi-step processes can be simplified and focused on the needs of the users served by the organization. Lean methodologies focus on reducing waste (Muda) and non-value-added activities by eliminating them or dealing with them to develop the performance of the process. This thesis aims to highlight the suitability of lean, which was developed in manufacturing, at a university's environment to enhance the efficiency of the operational tasks performed, and to provide suggestions for better performance. Lean methodologies were applied to two departments at a Turkish university, with the three most effective processes under these departments, to study the current state of the processes, and to provide suggestions and alternatives for the current issues faced, using Value Stream Mapping (VSM). As a result, Value-Added and Non-Value-Added activities were identified for each of the processes, with Indicative Ratios to compare the performance of the processes before and after applying lean. Overall, a proposal of the future state of the three processes was provided by the university's management.