Kollajen doku hastalığı'na bağlı intersitisyel akciğer hastalığı: tek merkez deneyimi
Interstitial lung disease due to collagen tissue: A single center experience
  1. Tez No: 729002
  2. Yazar: TAHSİN GEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kollajen doku hastalıkları (KDH), otoinflamasyon ve otoimmün aracılı organ hasarı ile karakterize bir grup sistemik bozukluk olup akciğer tutulumu sık görülür. Mortalite ve morbiditeyi en çok etkileyen patolojiler interstisyel akciğer hastalığı ve pulmoner hipertansiyondur. Çalışmamızda romatoloji bölümü tarafından kollajen doku hastalığına bağlı interstisyel akciğer hastalığı (KDH-İAH) tanısı ile takipli hastaların demografik, radyolojik ve klinik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2019-Aralık 2020 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji polikliniğine başvuran KDH-İAH tanısı ile takip edilmekte olan 113 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar verileri ve çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (YÇBT) bulguları retrospektif olarak kaydedildi. Bulgular: KDH-İAH tanısı alan 113 hastanın 90'ı kadın, 23'ü erkekti. Eşlik eden bağ doku hastalıkları açısından değerlendirildiğinde, 41 hastada sistemik skleroz, 50 hastada romatoid artrit, 8 hastada sjögren sendromu, 4 hastada sistemik lupus eritomatozis, 3 hastada undiferansiye kollajen doku hastalığı ve 7 hastada overlap sendromu tanıları mevcuttu. Hastaların YÇBT bulgularında 86 hastada nonspesifik interstisyel pnömoni (NSİP), 25 hastada olağan interstisyel pnömoni (OİP) ve 2 hastada lenfosittik interstisyel pnömoni (LİP) mevcuttu. En yaygın görülen patern NSİP idi. Sonuç: KDH olan hastalarda YÇBT ile saptanan İAH paternleri etnik farklılıklar gösterebilir. Bu bağlamda toplumumuz için daha geniş çaplı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Collagen Tissue Diseases (CTD) are a group of systemic disorders characterized by autoinflammation and autoimmune-mediated organ damage, and lung involvement is common. The pathologies that most affect mortality and morbidity are interstitial lung disease and pulmonary hypertension. In our study, it was aimed to determine the demographic, radiological and clinical characteristics of patients followed up by the rheumatology department with the diagnosis of interstitial lung disease due to collagen tissue disease (CTD-ILD). Methodology: The study included 113 patients who were followed up with the diagnosis of CTD-ILD, applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Medicine, Rheumatology Polyclinic between January 2019 and December 2020. Demographic characteristics, laboratory data and resolution computed tomography (HRCT) findings of the patients were recorded retrospectively. Findings: Of 113 patients diagnosed with CTD-ILD, 90 were female and 23 were male. When evaluated in terms of concomitant CTD, the diagnoses were systemic sclerosis in 41 patients, rheumatoid arthritis in 50 patients, sjogren's syndrome in 8 patients, systemic lupus erythematosus in 4 patients, undifferentiated connective tissue disease in 3 patients and overlap syndrome in 7 patients. In the HRCT findings of the patients, 86 patients had nonspecific interstitial pneumonia (NSIP), 25 patients had usual interstitial pneumonia (UIP) and 2 patients had lymphocytic interstitial pneumonia (LIP). The most common pattern was NSIP. Conclusion: ILD patterns detected by HRCT in patients with CTD may show ethnic differences. In this context, it is necessary to carry out more extensive studies for our society.