Vegan (herbivor) ve omnivor bireylerin beslenme ve fiziksel aktivite durumunun karşılaştırılması
Comparison of nutrition and physical activity status of vegan (herbivorous) and omnivor individuals
- Tez No: 729003
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Vegan(herbivor) beslenme; üretilirken hayvansal ürünlerin kullanıldığı veya hayvan deneylerinin yapılmış olduğu tüm ürünlerin reddedildiği ve hayvansal gıdayı tüketmemeyi savunan bir yaşam şeklidir. Dünyada veganlık/vejetaryenlik üzerine ilgi artarken, prevalansı da artmaktadır. Ancak etik değerler ve sağlıklı olmak için vegan beslenen bireyler, yetersiz beslenme riski taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; bu doğrultuda düzenli egzersiz yapmakta olan vegan(herbivor) ve omnivor bireylerin, beslenme durumlarının karşılaştırılıp, detaylı bir şekilde ortaya koyarak incelenmesidir. Çalışmaya 60 vegan ve 86 omnivor olmak üzere 146 birey dahil edilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, 24 saatlik geriye dönük besin tüketimleri, beslenme bilgi düzeyleri ve fiziksel aktivite düzeyleri uygun yöntemler ile değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vegan (herbivorous) nutrition; It is a lifestyle that advocates not consuming animal food and rejecting all products in which animal products are used or animal experiments are made. While the interest in veganism/vegetarianism is increasing in the world, its prevalence is also increasing. However, individuals who eat vegan for ethical values and to be healthy carry the risk of malnutrition. The aim of this study; In this direction, it is the examination of the nutritional status of vegan (herbivorous) and omnivorous individuals who are doing regular exercise by com-paring and revealing them in detail. A total of 146 individuals, 60 vegan and 86 omnivorous, were included in the study. The general characteristics of individuals, their 24-hour retrospective food consumption, their nutritional knowledge and physical activity levels were evaluated and compared with appropriate methods.