Bitki gelişimini teşvik eden rizobakteriler (PGPR) için formülasyon geliştirilmesi
Development of formulation for plant growth promoting rhizobacteria (PGPR)
- Tez No: 729009
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ELTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünyada nüfus artışına bağlı olarak artan gıda ihtiyacı ile tarımsal sistemlerin sürdürülebilirliği önemli bir küresel konu haline gelmiştir. Kimyasal gübre ve türevlerinin aşırı kullanımının toprak, çevre ve insan üzerindeki zararlı etkilerine karşı yeni nesil gübre kategorisinde yer alan mikrobiyal gübreler ön plana çıkmıştır. Bu sebeple kullanılacak suşlara özgün sıvı formülasyonlar geliştirilme ihtiyacı duyulmaktadır. Sıvı formülasyonlar oluşturmak için kullanılan hücre koruyucuları, adjuvanları ve yüzey aktif maddelerini içeren katkı maddeleri sayesinde mikrobiyal hücrelere koruyucu bir ortam sağlanarak PGPR inokülantların raf ömürleri uzatılmaktadır. Çalışmada PGPR özelliklerine sahip Bacillussubtilis EGE-B-36.5 ve Pseudomonas chlororaphis 39-d suşlarının sıvı formülasyonunda kullanılacak hücre koruyucuların optimum miktarları yanıt yüzeyi yöntemi (RSM) ile belirlenmiştir. Daha sonra B. subtilis EGE-B-36.5 ve P. chlororaphis 39-d suşları için belirlenen optimum hücre koruyucuları ile adjuvan olarak ksantan zamkı ve yüzey aktif maddesi olarak Tween 20 kullanılarak sıvı formülasyonlar oluşturulmuştur. Oluşturulan sıvı formülasyonlar 25 °C ve 4 °C'de steril amber şişeler içerisinde saklanmış ve aylık olarak yapılan dökme plaka yöntemi ile toplam canlı hücre sayılarındaki değişim altı ay boyunca takip edilmiştir. Sonuç olarak P.
Özet (Çeviri)
Sustainability of agricultural systems has become an important global issue with the increasing need for food due to population growth in the world. Against the harmful effects of excessive use of chemical fertilizers and their kinds on soil, environment and people, the demand for microbial fertilizers, which are in the category of new generation fertilizers, has increased. For this reason, there is a need to develop liquid formulations specific to the strains to be used. Thanks to the additives containing cell protectants, adjuvants and surfactants used to create liquid formulations, the shelf life of PGPR inoculants is extended by providing a protective environment for microbial cells. In this study, the response surface method (RSM) was used to find the optimum amounts of cell protectants to be used to prepare liquid formulations for Bacillus subtilis EGE-B-36.5 and Pseudomonas chlororaphis 39-d strains. As a result of the data obtained from the RSM results, the cell protectants that can be used to create liquid formulations for both strains and the optimum amounts of these cell protectants were determined. Then, liquid formulations were created for B. subtilis and P. chlororaphis strains by using the most ideal cell protectants, xantham gum as adjuvant and Tween 20 as surfactant. As a result, the change in total viable cell counts in liquid formulations of P.