İkinci Karabağ Savaşı'nın medyada temsili
Media representation of the second Karabakh War
  1. Tez No: 729017
  2. Yazar: TABRİZ GURSHAD SAMADBAYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Elif ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Journalism, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nüfus ve yüzölçümü bakımından küçük bir bölge olan Dağlık Karabağ'ın, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilere etkisi oldukça büyüktür. Aslında bu iki ülkeyi de aşarak bölgesel ve hatta küresel bir mesele haline gelmiş görünmektedir. Kafkasya'nın bu bölgesindeki tarihi düşmanlıklar ve toprak iddialarının uzun bir tarihi geçmişi olup Dağlık Karabağ sorunu 1980'li yıllardan itibaren katlanarak büyümüştür. Çözüm girişimlerinin sonuç vermediği gerginlik ve çatışmalar, ilki 1990'lı yıllarda, ikincisi 2020 yılında yaşanan iki savaşa dönüşmüştür. İnsanların olayları nasıl algıladığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan medya, savaşlar sırasında insanların en fazla başvurduğu bilgi kaynağıdır. Bu nedenle olay ve olguların medyada nasıl temsil edildiği, hangi çerçeveler içinde verildiği önem arz etmektedir. İkinci Karabağ Savaşı'nın Türkiye, ABD ve Rusya medyasında temsiline yönelik bu çalışmanın sonuçları, üç ülkede de savaşın seyrine yönelik haberlerin yoğunluklu olduğunu göstermekte olup haberlerde söylemin inşasında en fazla sorumluluk yükleme çerçevesinin tercih edildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Nagorno-Karabakh, which is a small region in terms of population and area, has a great impact on the relations between Azerbaijan and Armenia. In fact, it seems to have become a regional and even a global issue, surpassing both countries. There is a long history of historical hostilities and territorial claims in this region of the Caucasus, and the Nagorno-Karabakh problem has grown exponentially since the 1980s. Tensions and conflicts, for which the solution attempts did not yield results, turned into two wars, the first in the 1990s and the second in 2020. The media, which has a significant impact on how people perceive events, is the most frequently used source of information during wars. For this reason, it is important how events and facts are represented in the media and in which frames they are presented. The results of this study on the representation of the Second Karabakh War in the media in Turkey, the USA and Russia show that the news about the course of the war is intense in all three countries, and it indicates that the attribution of responsibility frame is the most preferred in the construction of the discourse in the news.