Danıştay kararları ışığında idare hukukunda kazanılmış haklar
The vested rights in Turkish administrative law in the light of the court decisions
- Tez No: 208250
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çalışmada temel olarak üç soruya cevap verilmeye çalışılmıştır: İdare hukukunda kazanılmış hak var mıdır ve bu hak, sübjektif hakla aynı anlama mı gelmektedir? Kazanılmış hak neye dayanılarak ve nasıl uygulanmaktadır? Kazanılmış hak ne gibi koşullar altında doğabilir ve ampirik olarak gelişen bu hakların varlığı hangi durumlarda kabul edilmektedir? Birinci bölümde kazanılmış hakkın hukuk kuramı tartışmalarında yer alan sübjektif hak niteliğinde olup olmadığı, bu konuda Türk öğretisindeki yaklaşımlar ortaya konmuş ve kavramın benzer kavramlardan ayrıştırılarak tanımlanmasına çalışılmıştır. İkinci bölümde hukukun genel ilkelerinden biri olarak kazanılmış hakkın yargıç tarafından uygulanırken nasıl özelliklere sahip olduğu, kazanılmış haklarla hukuk devleti ve hukuk devletinden kaynaklanan çeşitli ilkelerle arasında nasıl bir ilişki kurulduğu incelenmiş; üçüncü bölümde ise Danıştay kararları ışığında kazanılmış hak doğmasının koşulları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
General purpose of this thesis is to answer three questions: Is vested rights acceptable in administrative law and is it in the same meaning with subjective right? How the vested rights implemented and what are the basis of it? Under what circumstances may arise a vested right which is empirically developing in the light of Court decisions? The first chapter mainly focuses the argumentation on the relationship between the vested rights and subjective right, which is included in the main general law theory arguments. The definition of the concept is determined in accordance with the different approaches of Turkish law doctrine and the differences among the relevant concepts. In the second chapter, the main features of the vested rights as a general principle of law and the relationship between the vested rights and other relevant concepts arising from rule of law are argued. The third chapter analyzes the relevant Turkish State Council decisions relating the implementation clauses of vested rights.