Bazı metrik uzaylarda C- fonksiyon sınıflarının kullanımıyla sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems using function classes in some metric spaces
  1. Tez No: 474142
  2. Yazar: SEVİNÇ AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada fonksiyon sınıflarını kullanarak çeşitli metrik uzaylardaki sabit nokta teoremleri beşinci ana bölümde verilmiştir. İlk giriş kısmında sabit nokta tanımı, sabit nokta teoremlerinin tarihçesi ve kullanım alanlarından bahsedilmiştir. İkinci kısım olan genel bilgilerde ise metrik uzay, yarı metrik uzay, rectangular metrik uzay, kısmi metrik uzay ve kısmi sıralı metrik uzay tanımları ve örnekleri bulunmaktadır. Üçüncü kısımda ise tanım ve teoremlere yer verilmiştir ayrıca rectangular yarı metrik uzay tanımı verilmiştir. Dördüncü bölümde ise tam kısmi sıralı rectangular yarı metrik uzaydan ve sınıf fonksiyonlarıyla tam kısmi sıralı rectangular yarı metrik uzay gösterilmiştir. Sonuç olarak da rectangular yarı metrik uzaydaki karışık monoton dönüşümlerde sınıf fonksiyonlarını kullanarak sabit nokta teoremlerinin ispatlandığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fixed point theorems in various metric spaces using function classes are given in fiveth main sections. In the first introduction, fixed point definition, the history of fixed point theorems and their usage areas are mentioned. In the second part of the general information, metric space, semi-metric space, rectangular metric space, partial metric space and partial ordered metric space definitions and examples are found. In the third part, definitions and theorems are given, and rectangular semi-metric space definitions are given. In the fourth part, complete partial ordered rectangular semi-metric space is shown with full semi-rectangular semi-metric space and class functions. As a result, fixed point theorems have been proved by using class functions in mixed monotone mapping in rectangular semi-metric rectangles.