Preeklamptik anne bebeklerinde germinal matriks kanaması ve intraventriküler kanama sıklığının ve ağırlığının değerlendirilmesi, mortalite ve morbidite üzerine etkileri
Evaluation of the frequency and weight of germinal matrix bleeding and intraventricular bleeding in babies of preeclamptic mothers and its effects on their mortality and morbidity
- Tez No: 729049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BÜYÜKKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Preeklampsi anne ve yenidoğan mortalite ve morbiditesinin en sık görülen ve en önemli sebeplerinden biridir. Preeklamptik anneden doğan yenidoğanlarda birçok patolojik tablo görülmektedir. Maternal preeklampsi, yenidoğanlarda preterm doğumun ve düşük doğum ağırlığının en önemli sebeplerinden biridir. Çalışmamızda preeklamptik anneden doğan yenidoğanlarda intraventriküler kanama sıklığının ve derecesinin nasıl etkilendiğini, intraventriküler kanamamın olası risk faktörlerinin değerlendirilmesini ve yenidoğana etkilerini araştırmayı, bu etkinin 34 gestasyon haftası altında ve üzerinde doğan bebeklerde aynı olup olmadığını araştırdık. Metot: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı Neonataloji kliniği tarafından Aralık 2018 – Aralık 2021 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalar epikrizlerinden geriye doğru taranarak retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışma grubu için preeklamptik, eklamptik veya HELLP sendromlu annelerden doğan 210 yenidoğan seçilmiş, kontrol grubu da normotansif annelerden doğan, çalışma grubuyla, benzer haftada ve benzer ağırlıkta doğan, benzer tanılarla hastanede yatan 212 hasta seçildi. Hasta ve kontrol grubunun yenidoğan yoğun bakım epikrizlerinden anne bilgileri, demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri kaydedildi. Hastalar 34 gestasyon haftası altı ve 34 gestasyon haftası üzeri olarak 2 grupta daha değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 210 preklampsi, 212 kontrol hastası dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is one of the most common and important causes of maternal and neonatal mortality and morbidity. Many pathological situations are seen in newborns born to preeclamptic mothers. Maternal preeclampsia is one of the most important causes of preterm birth and low birth weight in newborns. In our study, we investigated how the frequency and degree of intraventricular hemorrhage was affected in newborns born to a preeclamptic mother, the evaluation of possible risk factors of intraventricular hemorrhage and its effects on the newborn, and whether this effect was the same in babies born below or above 34 weeks of gestation. Method: The patients followed in the neonatal intensive care unit between December 2018 and December 2021 by the Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Department of Pediatrics, Department of Neonatalogy, were retrospectively scanned from their epicrisis. For the study group, 210 newborns born to mothers with preeclamptic, eclamptic or HELLP syndrome were selected, and the control group was 212 patients who were born to normotensive mothers, who were born in the study group, at the same week and with similar weight, and who were hospitalized with similar diagnoses. Maternal information, demographic, clinical and laboratory characteristics were recorded from the neonatal intensive care epicrisis of the patient and control groups. The patients were evaluated in 2 more groups as below 34 weeks of gestation and above 34 weeks of gestation. Results: 210 patients with preeclampsia and 212 control patients were included in the study. While 74.1% (n=63) of the patients in the IVH group were at 34 weeks of gestation and below, 39.8% (n=134) of the non-IVH group were at 34 and six weeks of gestation.