Reklamda izleyici algısının tutum ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi ve bir uygulama
The effect of audience perception on attitude and purchase intention
- Tez No: 729058
- Danışmanlar: PROF. DR. T.SABRİ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamı ve tüketiciye sunulan çeşitliliğin fazla olması, işletmelerin rakiplere karşı fark edilebilir ve tercih edilebilir olma isteğini arttırmıştır. Bu rekabetçi ortamda işletmelerin tüketiciye ulaşabilecekleri ve kendilerini anlatabilecekleri en önemli faaliyetlerden birisi ise reklamlardır. Reklamların tüketicilerin tutumlarında ve satın alma davranışları ve tüketicinin satın alma niyeti üzerinde yadsınamaz bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle işletmelerin reklam faaliyetlerine ağırlık vermeleri ve bu konuda çalışmalarını arttırmaları gerekmektedir. Bu çalışmada reklamda izleyici algısının tutum ve satın alma niyeti üzerindeki etkisini tespit etmek için üç farklı ölçekten oluşan anket ile veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Anketler Kayseri ili sınırlarında yaşayan ve en fazla bir yıldır evli olan çiftlere uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen bulgular IBM SPSS 21.0 programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda reklamda izleyici algısının, tutum ve satın alma niyeti üzerinde ne derece etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, increasing competition and the diversity of different products offered to consumer, increased the need of noticeability and preferability by the businesses. In the competitive market conditions, one of the best way to reach out and explain their products or services to consumer is commercials. Commercial has indisputable effects on consumer's attitude and buying behavior. Therefore the businesses has to increase and lie heavily on commercials. This assignment collects and analyzes the attitude and buying behavior on commercial viewers with surveys evaluated in 3 different stages. The surveys are taken by a 1 year married couple who are living in Kayseri. The outcome of the surveys are evaluated through IBM SPSS 21.0 program. In conclusion of this assignment it has been revealed that how much are the commercials efficient on viewer's perception, attitude and buying behavior.