Fikret Mualla'nın yaşamı ve sanatı üzerine bir inceleme
A Study on Fikret Muaal's life and art
- Tez No: 72906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUR TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Fikret Muallâ, 1903 yılında İstanbul'da dünyaya gelir. Çocukluk yıllarını Kadıköy'de geçirir. Mahalle takımında futbol oynar. Geçirdiği bir kaza sonucu ayağından sakatlanır. Ardından 1918'de annesini yitirir. Sorunlu bir çocuk olur. Babasıyla arası açılır. Ortaöğrenimini bitirdikten sonra, mühendislik öğrenimi görmek üzere, Almanya'ya gider. Resme yönelen Fikret Muallâ, Güzel Sanatlar Akademisi'ne girer, öğrenimini tamamlar ve 1927 yılında İstanbul'a döner. Galatasaray Lisesi'nde ve Ayvalık Ortaokulu'nda resim öğretmenliği yapar. Fikret Muallâ, 1928 yılında bir alkol krizi geçirir. Adı polis kayıtlarına geçer, bu yüzden sürekli olarak polis korkusu yaşar ve izlendiğini düşünür. Bir ara Paris'e gider, 1930'da yurda döner; resim çalışmalarını sürdürür. 1934 yılında soyadı yasası gereğince, ailesinin almış olduğu“SAYGI”soyadını kullanır. 1934 yılında altı ay kadar Bakırköy Akıl Hastahanesi'nde yatar. 1936-1937 yıllarında“Yeni Adam”da, 1938'de“Ses”dergisinde desenler çizer. Babasının ölümünden sonra, 1938 yılının sonlarına doğru İstanbul'dan ayrılır, Paris'e gider. Burada sıkıntılı günler geçirir. Montparnasse ve Saint Germain gibi, sanatçıların toplandığı çevrelerde yaşar. Resim çalışmalarını sürdürür. Paris'te bir kez daha hastahaneye yatmak zorunda kalır. Kendisine, yakın dostları yardımcı olurlar. 1954'te ilk, 1955'te ise ikinci kişisel resim sergisini açar. Adını sanat çevresinde duyurmayı başarır. Bu sırada Madame Angles ile tanışır, onun yardımlarını görür. Madame Angles, Fikret Muallâ'nın yaptığı bütün resimleri satın alır, evini ona açar ve dostça davranır. 1962 yılında felç geçirir.İyileşince, Madame Angles, onu Fransa'nın güneyinde Reillane kasabasında bulunan evine yerleştirir. Fikret Muallâ, burada huzurlu bir çalışma ortamı bulur. Ölünceye kadar, sevdiği bu kasabada yaşar. 20 Temmuz 1967'dc ölür. Yıllar sonra, mezarı Türkiye'ye getirilir, 3 Haziran 1974'te Karacaahmet Mezarlığı'na gömülür. Yaşamının önemli bir kısmını Fransa'da geçiren Fikret Muallâ, kendisine özgü kişiliği ve sanat anlayışı ile dikkatleri üzerinde toplar. En belirgin tutkusu içki içmek ve resim yapmaktır. Çoğu kez, Paris kahvelerini, sokaklarını, sirklerini ve metrolarını konu edinir. Renkçi ve dışavurumcu bir anlayışla resimleryapmıştır. Guaş, yağlı boya, sulu boya teknikleriyle çalışmış, çok sayıda desenler çizmiştir. Desenlerinde kara kalem ve çini mürekkebi kullanmıştır. Hiç bir akıma ve düşünceye bağlı kalmamıştır. Yurt içinde“Deli Ressam”, yurt dışında ise,“Yalnız İnsan”olarak anılmıştır. (i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fikret Mualla was born in Istanbul in 1903. He lived in Kadıköy, Istanbul during is chilhood. He played football for he local clup. As a result of an accident he severely injured his foot. Afterwards, he lost his mother in 1918. He became a problem child thereafter. His relationship with his father became worse. After he finished high school, he went to Germany to study engineering. Later on because of his deep interest in arts, he entered the Academy of Fine Arts, and having completed his education there, he returned to Istanbul in 1927. He worked as arts teacher in Galatasaray High School, and later in Ayvalık Junior High School. Fikret Mualla had an alcohol coma in 1928, and was listed in the police records and hence he always lived with the fear of police records and hence he always lived with the fear of police, and he suspected of being chased all the time. Later, he went to Paris and returned home in 1930 and contunied with his art works. In 1934, in accordance with the“Family Name”Act, he obtained the family name“Saygı”. In 1934, he was treated in Bakırköy Mental Hospital for nearly six months. During 1936 and 1937 he created and drew different figures for“Yeni Adam”and in 1938 for“Ses”Magazines. After his Father's death, he left Istanbul towards the end of 1938 and went to Paris. There he had hard times, and he lived in Montparnasse and Saint Germain where many artists used to come together. He contunied with his work in arts. For the third time, he had to be treated in hospital. His close friends helped him to recover. He opened his first individual exhibition in 1954, and the second one in 1955. He was then well_recognized in the arts circles. In the meantime, he met Madame Angles who encouraged him in his works. Madame Angles treated him very friendly, purchased all of the paintings of Fikret Mualla, and reserved her house for his convenience. He suffered from paralysis in 1962. After he recovered, Madame Angles took him to her house in Reillane, a small town in southern France. This was an ideal and a tranquil place for Fikret Mualla to carry out his works. He lived in this town until his death on July 20, 1967. It was after many years that his tomb was transferred to Turkey, and placed in Karacaahmet cemetery on June 3, 1974. IllFikret Mualla who spent an important part of his life in France is well-known with his unique personality and intellect in arts. His must notable passions were drinking and painting. He was mostly inspired from cafes, streets, circuses of Paris and also its metro. In his creations, he emplayed an expressionistic style, and painted colorful paintings. Hundreds of his paintings are owned by different arts collection enthusiast. He created his drawings and paintings hastily. He created lots of paintings using oil-paint, water colors and opaque colors. In his drawings, he used pencil and India ink. He has never dedicated himself to a particular movement or a school of thought. He has been recalled as“Mad Artist”within the country, and as“Lonesome Man”abroad. IV