Ara Güler'in sanata ve fotoğrafa bakışı
Art and photography from Ara Güler's point of view
- Tez No: 512635
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Her ne kadar kendisini fotoğraf sanatçısı olarak kabul etmeyip foto muhabiri olarak tanımlasa da Ara Güler cumhuriyet tarihinin yetiştirdiği ve sadece Türkiye'de değil, dünya çapında marka olmuş birçok fotoğrafçının saygıyla selamladığı fotoğraf ustalarından birisidir. Bir foto muhabir olarak başladığı meslek yaşamında ürettiği eserlere bakıldığında gerçekçi fotoğraf akımının önde gelen temsilcilerinden olduğu görülmektedir. Dünyanın tanınmış siyasi ve popüler kültür simaları ile yaptığı röportajlar bir yana, o, Taşlıtarla gecekondularındaki insanların veya Çukurova'daki pamuk emekçilerinin yaşamlarını gözler önüne serdiği fotoğrafları;“Bilmediğimiz Anadolu”serisinde yarattığı farkındalık; Filistin'de, Sudan'da savaşın getirdiği yıkımı anlatışı ile toplumun gerçeklere göz yummasına müsaade etmez. Bu anlamda daima insanı ve insan sevgisini ön planda tutuşu ile bir hümanist olarak sanatını icra eden Ara Güler'in sanata olan ilgisi ise daha ortaokul yıllarına dayanmaktadır. İpek Film stüdyolarından, Muhsin Ertuğrul'un tiyatrosuna, Sabahattin Eyüboğlu'nun stüdyosundan Yaşar Kemal ile dostluğuna giden süreçte iştahlı bir entelektüel ve dünya insanı Ara Güler vardır. Fikret Mualla'nın ölümünden sonra bulabildiği bütün eserlerinin reprodüksiyonunu yapmasında, Süleymaniye'yi veya Ayasofya'yı fotoğraflayışında, başbakanı izlemek üzere gönderildiği Aydın'da yollara düşüp Aphrodisias Antik Kenti'ni keşfinde, Ararat'da Nuh'un Gemisi'nin izini aramasında sanata ve dünya mirasına olan derin ilgi ve saygısının izleri görülmektedir. Kendisi üzerine yazılan kitaplarda, yapılan röportajlarda, tezlerde ve gerek kendisinin yaptığı gerekse katkıda bulunduğu kitaplarda Ara Güler enine boyuna tartışılmıştır. Ancak onun sanat üzerine fikirleri, sanata bakışı, bir sanat eserinden anladığı üzerine özgün ve yetkin bir çalışma yoktur. Aynı şekilde çalışma yöntemi üzerine çok söz söylenmiş olmasına karşın, teknik olarak fotoğrafa bakışı ile görüşleri de derli toplu olarak incelenmemiştir. Bu tezin amacı; bir sözlü tarih projesi olarak yapılan yüz yüze görüşmelerle, Ara Güler'in zaten bilinen yaşam öyküsünün yanı sıra onun sanata ilgisinin temellerini ve itici güçlerini, sanata ve sanatçılara bakışını ve fotoğraf tekniğini kendi ağzından öğrenerek kayıt altına almak ve dünya fotoğrafındaki yerini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Although he did not accept himself as a photographer and defined himself as a photojournalist, Ara Güler is one of the photographers who grew up in the Republican history and greeted with the respect of many photographers who have been branded not only in Turkey but also in the world. When you look at the works he has produced in his professional career as a photojournalist; it seems to be one of the leading representatives of the realistic photo movement. Aside from interviews with the world's well-known political and popular culture figures, it shows photographs of the people of Taşlıtarla shanty house or the cotton labourers in Çukurova, Awareness created in series“Bilmediğimiz Anadolu”; in Palestine, with the story of the destruction brought on by the war in Sudan, the society does not allow people to look at the facts. In this sense; Ara Güler's interest in art, which always performs art as a humanist with the affection of human and human affection with the front panel, is based on the middle school years. There is a desirous intellectual and a man of the world, Ara Güler in the process of going from Ipek Film Studios to theatre of Muhsin Ertugrul, from studio of Sabahattin Eyuboglu to the friendship with Yasar Kemal. After the death of Fikret Mualla, he was sent to watch the Prime Minister in the photographs of Suleymaniye or Hagia Sophia in the reproduction of all the works he could find, and in the discovery of the ancient city of Aphrodisias in Aydın and in the search of the Noah's Ark in Ararat, the deep interest and respect for the world heritage are visible. Ara Güler was discussed thoroughly in the books which were written about himself, in the interviews which were made, in the theses and either in the books that he made himself or contributed. However, there is not any original and competent study upon his ideas about art, his perspective to the art, his understanding from the work of art. In the same way his working method, in spite of a lot of things have been said upon it, technically his outlook on the photographs and his opinions are not examined respectably. The aim of this thesis; in the face to face meetings which made as an oral history project, apart from his already known biography, is to record by learning from his own mouth, his baselines and driving forces about his interest to art, his perspective to the art and artists and his photography style and also considering his place in world photography.