The role of U.S. and NATO in Afghanistan: Security, politics and peace between 2014-2021
ABD ve NATO'nun Afghanistan'daki rolü: 2014-2021 arasında güvenlik, siyaset ve barış
- Tez No: 729071
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Joe Biden yönetiminin Afganistan'dan tamamen askerlerini çekme kararı sonrasında, Taliban 20 yıllık aradan sonra Afganistan'da Afgan hükumetini devirip yönetime geldi. Amerika öncülüğündeki koalisyon Aralık 2001'de Afganistan'a askeri müdahaleyle Taliban rejimini devirdi, ki bu ABD tarihindeki en uzun ve en maliyetli savaşa neden olmuştur. ABD bu zaferini kesinleştirmek, Taliban ve El-Kaide'nin dönüşünü engellemek ve uzun dönemde bölgedeki jeostratejik çıkarlarını korumak amacıyla bir devlet inşasına girişmiştir. İlk on yılda ilerleme verimli oldu. Devlet kurma süreci iyi ilerledi, güvenlik ve istikrarda düzelmeler oldu ancak bu durum 2014 sonrasında bozuldu. ABD askerleri ve Afgan Ordusu'nun artan isyanı önlemekte yetersiz kalması nedeniyle şiddet, güvenlik sorunları ve istikrarsızlık arttı. Bu çalışmanın amacı, 2014 sonrasında ortaya çıkan siyasi istikrarsızlık ve güvenliksizliğin nedenlerini ortaya çıkartmak ve ABD ile müttefiklerinin barışçıl çözüm bulma ya da yirmi yıllık ilerlemenin kazanımlarını Taliban'ın eline bırakmaktan kurtarma ikilemini çözmektir. Bunu yapmak için de güvenliksizlik, politik istikrarsızlık ve başarısız olan barış görüşmelerinin, Afgan hükümetinin çöküşü ile ilişkili olduğu soru ve alt soru başlıklarını ele almak amaçlanmıştır. Devletin tıkanmaya ve çökmeye karşı savunmasızlığı konusunda, literatür taramasına dayalı olarak yapılan çalışma ile 'başarısız devlet teorisi' (failed state theory) çerçevesinde araştırma yapılarak bu sorulara cevap arandı. Bu çalışmadaki verilerin toplanması ve analizinde, nitel araştırma yaklaşımı bağlamında ikincil ve bir miktar birincil data kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları içsel, dışsal ve ABD ile ilişkili faktörlerin katkısıyla artan güvenlik sorunları sonucunda, ABD ve müttefiklerinin yirmi yıllık Afganistan savaşında başarısız olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Taliban returned to ruling Afghanistan after 20 years by ousting the Afghan government, following the Joe Biden administration's decision to fully pullout of the U.S. troops from Afghanistan. The U.S.-led coalition ousted the Taliban regime by December, 2001, and began military intervention in Afghanistan, which led to the U.S.'s longest and most costly war in its history. In order to maintain its decisive victory, prevent the return of al-Qaeda and Taliban, and preserve its long-term geo-strategic interests in the region, the U.S. engaged in state-building initiative in Afghanistan. The first decade of involvement was fructuous; the state-building process had preceded well, the security and stability were better, but the situation deteriorated post-2014, the violence, insecurity, instability increased due to growing insurgency and inability of coalition troops led by U.S. and Afghan government to contain growing insurgency. This study aims to find out the reason behind the insecurity and political instability post-2014 and the failure of U.S. and its allies to find a peaceful solution to the Afghan dilemma and prevent the collapse of two decades of achievements at the hands of the Taliban, by addressing the main questions and sub-questions related to the cases of insecurity, political instability, and the failure of peace talks as well as the collapse of Afghan government. Based on the review of literature on state vulnerability to failure and collapse, the answers to the questions in this study were searched in the failed state theoretical framework. The data in this study is collected and analyzed in the context of a qualitative research approach based on a literature review of secondary and, to an extent, primary data. The findings of this research suggest the internal, external and the U.S. related factors contributed to the growing insecurity that led to the U.S. and its allies' failure in its two decades war in Afghanistan.