The return of the Taliban as a political stakeholder in Afghanistan
Talibanın siyasi bir aktör olarak Afganistan'a geri dönüşü
- Tez No: 439876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEZEN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
2001 yılından Talibanın iktidardan devrilmesinden bu yana, Taliban yeniden teşkilatlanarak ve daha da güçlenerek Afganistan'ın heryerinde ABD ve NATO güçlerine meydan okumak suretiyle kayda değer bir ilerleme göstermiştir ve bu ilerleme sadece askeri manada değildir. Talibanın gölge hükümet sistemini uygulaması ve yerel halkın ihtiyacı olan adalet ve güvenliği sağlaması uluslararası güçlerin tamamen ayrılması sonrasında Afganistan'da iktidarı ele geçirmek maksadıyla ortaya koydukları niyetlerini ve varlık nedenlerini meşrulaştırmaktadır. Bugün itibari ile Taliban, sadece Afganistan'da değil aynı zamanda Pakistan'da, her hedefi vurma ve dünya medyasının ilgisini çeken ses getirici ve komplike eylemleri planlama yeteneğine sahip bulunmaktadır. Tüm gelişmeler öyle gösteriyorki, Talibanın her geçen gün daha da güçlenmesi Afganistan'da iktidarı yeniden ele geçirme ihtimallerini daha da olası hale getirmektedir. Uluslararası güçlerin tamamen Afghanistanı terketme zamanı yaklaşırken, Talibanın kendini bir siyasi aktöre dönüştürmesini ve Taliban savaşçılarının topluma kazandırılma çabalarını seyretmek bir hayli ilginç olacağa benzemektedir. Bu kapsamda Talibanın askeri manada yenilgisi öngörülebilir değilken, bir siyasi aktör olarak Talibanın iktidara geri dönüşü büyük olasılıkla önce Afghanistan da, daha sonra bölgede ve en nihayetinde dünya barışının sağlanmasında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Since Taliban's defeat from the power in late 2001, the Taliban have been reorganized, revitalized, and advanced to challenge to the U.S. and NATO forces in all over Afghanistan and this challenge is not just in a military capacity. The implementation of Taliban's shadow government and justice system in all over Afghanistan and their capacity to provide safety and security to the local Afghan people who live in rural areas have legitimized their presence and their intentions to turn back to power in Afghanistan after the complete withdrawal of international forces. As of today, Taliban insurgency not necessarily in Afghanistan but in Pakistan as well are capable of hitting every possible target and conducting complex attacks which merits the media attention in the world. Taliban has been getting stronger than before and it seems that the possibility of the Taliban's return to power is in progress. As the timing of complete drawdown of international forces comes closer, it would be interesting to see whether Taliban is ready to transform itself into a political party and reconcile their fighters into the society. While the military defeat of the Taliban is not foreseeable, the return of the Taliban as an important stakeholder will most likely play an utmost role for the peace at home in Afghanistan, and hence in the region and in the world.