Meme kanserli kadınlarda öz yeterlilik, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of self-efficacy, health related quality of life and affecting factors in women with breast cancer
- Tez No: 729082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kronik hastalık yönetimi ve yaşam kalitesi üzerinde etkili olan durumlardan bir tanesi de öz yeterliliktir. Bu çalışmanın amacı meme kanserinde öz yeterlilik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi ve etkileyen etmenler incelemektir. Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışma, Dhi Qar'daki Onkoloji Merkezinde yürütülmüştür. Meme kanseri nedeniyle kemoterapi alan kadınlar örneklemi oluşturmuştur (n=200). Veriler sosyo demografik anket formu, Genel Öz-yeterlik Ölçeği (GSE), Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği (SYKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Görüşmeler Arapça yapılmış, veriler yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Veriler 20 Eylül 2020 ile 8 Kasım 2020 arasında toplanmıştır. Veriler SPSS versiyon 26 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Kruskal-Wallis testi, Spearman's korelasyon analizleri kullanıldı. Katılımcıların öz yeterlik (2.48±.920) ve yaşam kalitesi düzeyi (14.13±20.75) ortalaması düşük düzeyde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarding to the importance of self-efficacy and its impact on health-related behaviors, chronic disease management and quality of life, and limited studies in this field, present study tried to investigated the relationship between self-efficacy and quality of life in breast cancer patients. This descriptive study was done at the Oncology Center in Dhi Qar. Statistical population included all women who had received chemical therapy because of their breast cancer (n=200). The data were collected by using a socio demographic questionnaire form, General Self-Efficacy Scale (GSE), Health Related Quality of Life Scale (HRQOLS). The interviews were conducted in Arabic, data were collected by face-to-face interview. The data collection procedure began in September 20th 2020 until the November 8th 2020. The data were analyzed using SPSS version 26. In the evaluation of the data; number, percentage, arithmetic mean standard deviation, Kruskal-Wallis test, Spearman's correlation analyses were used. The average and standard deviation of both self-efficacy (2.48±.920) and quality of life (14.13±20.75) were estimated on the average level.