Tekirdağ ilinde görev yapan hekimlerin hekim sorumluluğu, malpraktis ve defansif tıp konuları hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Physicians responsibility, medical malpractice and defensive medicine knowledge level of physicians in Tekirdağ provincial center
- Tez No: 729081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİLE ESRA SAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Sağlık Yönetimi, Forensic Medicine, Law, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Malpraktis ve defansif tıp son yıllarda birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde sıkça anılan kavramlardır. Bu çalışmada, Tekirdağ İl Merkezinde görev yapan hekimlerin defansif tıp konusundaki tutumları ve malpraktis konusundaki bilgi düzeylerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümündekatılımcıların çeşitli konularda fikirlerinin alındığı form, ikinci bölümde“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”, üçüncü bölümde ise“Malpraktis Bilgi Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya Tekirdağ İl Merkezinde görev yapan çeşitli unvan ve branşlardan 216 hekim katılmıştır. İlk bölümünde katılımcıların malpraktis davalarında artış olduğunu ve malpraktis davasıyla karşılaşma risklerinin yüksek olduğunu düşündüğü, hekimlerin %13,4'üne dava açıldığı, %99,5'inin tıbbi hata yapmaktan korktuğu, büyük çoğunluğununTıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırdığı ancak kendisini güvende hissetmediği, birçoğunun bilirkişi kanaatlerine güvenmediği, malpraktis bilgi kaynakları arasında en önemli yeri meslektaşlar ve sosyal medyanın tuttuğu, hekimlerin hem pozitif hem de negatif defansif tıp tutumu sergiledikleri tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde katılımcıların ortalama tıbbi hata tutum puanının 3,6 olduğu, dolayısıyla araştırmaya katılan hekimlerin, tıbbi hataların ve hata bildiriminin önemi hususunda ortalamanın üzerinde bir tutum sergilediği saptanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde hekimlerin %62,5'inin malpraktis düzeyi bilgi düzeyi açısından yeterli olduğu, 16-20 yıl hekimlik yapanların bilgi konusunda yeterli olma oranlarının en yüksek, 0-5 yıl yapanların ise en düşük olduğu, hakkında bir kez dava açılan hekimlerin hiç dava açılmayan hekimlere göre bilgi konusunda daha yeterli olduğu, saptanmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçları ele alındığında malpraktis ve defansif tıp konularına tıp eğitiminde daha fazla yer verilmesi gerektiği, hizmet içi eğitimlere ağırlık verilmesi gerektiği, hekimlerin görev yaparken kendilerini güvende hissedebileceği yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Malpractice and defensive medicine are concepts that are often mentioned in our country, as in many countries. In this research, it is aimed to reveal the attitudes of physicians working in Tekirdağ Provincial Center on defensive medicine and their knowledge level on malpractice. 216 Physicians working at Tekirdağ Provincial Center participated in the research. In the first part of the study, which the participants' opinions were taken, the participants thought that there was an increase in malpractice lawsuits and 13.4% of the physicians were sued. It was seen that the majority of them had Compulsory Liability Insurance and most of physicians exhibited both positive and negative defensive medicine. In the second part of the study which the“Medical Errors Attitude Scale”was used, it was determined that the average medical error attitude score of the participants was 3.6, so the physicians had an above-average attitude at importance of medical errors and error reporting. In the third part of the study“Malpractice Knowledge Level Scale”was used and it was found that 62.5% of the physicians were adequate in terms of malpractice level of knowledge. As a result, it was concluded that malpractice and defensive medicine should be given more place in medical education, in-service training should be emphasized, and legal regulations should be made for a safe work conditions.