Sinemada yolculuk teması ve Wim Wenders örneği
The Theme of journey in cinema and Wim Wenders example
  1. Tez No: 72909
  2. Yazar: DİLEK MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ADANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Günümüzde yeni bir başlangıcın, dünyayla ortaklık kurma arzusunun işaretleri sinema sanatının içinde duruyor. Andre Bazin'in,“insanların inanacakları bir dünyanın yaratılabileceği”vaadine katılmamak mümkün değil. Wim Wenders'in filmleri güçlü, sakin, ihtiraslı ve huzur dolu. Wenders bir tür zamanlama üstadı. Bağımsız dünya sinemasına inanıyor. Onun için, sinemanın değişmemesi ve bu dünyaya girebilmemizi sağlayacak birinci kültürel eleman olmaması anormal olurdu. Bence Wenders'i diğer meslektaşlarından ayıran çizgi burada duruyor. Filmleri yüzyılın dönemcinde yalın bir şekilde kaydedilmiş keşifler (Çoğu zaman keşfedilecek bir şey olmamasına rağmen...). Bedenimizde, ruhumuzda, şehir haritalarında, bilimsel araştırmalarımızda bir filmin görüntülerine bakarak kendimizi özel bir duruma hazır hissetmemizin nedeni nedir? Tezimin seçiminde Sinemada Yolculuk Temasına ve özellikle Wim Wenders'in sinemasına beni bu sorunun cevabını bulmak arzusu sürükledi. Çağdaş Sinemada Bir Yolcu adını taşıyan ilk bölüm Wim Wenders'in hayatı ve sinemacı kimliğini elde edişini anlatır. Dünya görüşü çerçevesinde çektiği ilk kısa filmlerinden burada örnekler veriliyor. Wim Wenders'in Sinema anlayışı alt başlığında; geçmişteki birçok yönetmen ve oyuncuyla kurduğu ortaklıklardan yola çıkarak sinema tarihindeki etkileşimlerinin ayrıntılı dökümü verilmektedir (ÖyküsüzÖyküler daha çok bu etkileşimlerin oluşturduğu biçimsel değişimlerin Wenders'in sinema sanatına yaklaşımını temellendirişi üzerine anlam ve algı tezini gözler önüne seriyor). Edebiyatta“Beat Generation”ın anlatıldığı Beat Kuşağı ve Jack Kerouac -kendini bir akım olarak belli eden- özellikle 1950'li yıllarda Western filmlerinde dikkat çeken yolculuk temasını ve 1940'lann Amerika'sında ortaya çıkan göç ve arayış hareketini işlemektedir. İkinci Bölüm Wim Wenders'in Üslubu Wenders'in filmleri kategorilere ayrılarak genel bir tarzı ortaya çıkarmaktadır. Örnek olarak Kalecinin Penaltı Korkusu (Die Angst des Tormanns beim Elfmeter 1972), Yolların Kralı (1976) filmleri ve 1972-76 yıllan arası filmleri incelenmektedir. Lisbon Story ile belirlenen dönem ve Berlin Üzerindeki Gökyüzü (187) ardından başlayan olgunluk dönemi son bölüm olan üç filmin çözülmesiyle bitmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, signs of desire to associate with the world takes place in cinema. It is impossible not to agree with“to promise the creatibility of a world that people trust in”as Andre Bazin says. Wim Wenders films are powerful, quiet and at ease. He is the master of timing. He believes in independent world cinema. For him, it would be abnormal a not changing cinema and it's non-priorty as a culturel element getting us to enter this world. I think this is the live drawn between him and others. Discoveries of movies recorded at the turn of this century (desrite of nothing to discover). What's the reason of feeling ready for a special situation in our body.soul, in city plans, scientific researches by watching movie images? It drove me to choose“Journey in Cinema”as the thesis subject and especially to choose Wim Wenders's cinema the desire to find the answer of the above question. First part named“A Traveller in Modern Cinema”describes the Wim Wenders's life and how he got the name“director”. In mis part, examples of his first short length features reflecting his point of view. Under the heading“Wim Wenders's Cinema Insight”, his detailed interactions are enumerated starting from partnerships with many directors and players. In literary, Beat Generation and Jack Kerouac - showing itself as a genre-deals with the themes of moving and seeking appearing in 1940's America and with journey theme in Westerns of 50's. IllSecond Part. Wim Wenders's Way This part obtains a generalized style by categorizing his films. For instance, Goalkeeper's Fear of the Penalty (1972), Kings of the Road (1976) and the films between 1972 and 1976 searched in this part. Period defined by Lisbon Story and Maturity period beginning with“Sky Over Berlin”ends with the analysis of last three films. IV