Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar Türk karikatüründe felsefe
Philosophy in the Turkish caricature from the Ottoman reformation to Republic
- Tez No: 72910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET 17. yüzyılda Batılılaşma sürecinin başlamasıyla birlikte Osmanlı İmparatorluğu olumlu-olumsuz karşıtlıklarla dolu bir devinime sürüklenmiştir. Yönetenleri tedirgin eden, toplumun bütün değerlerini sarsan bu hareket karikatürü gündeme getirmiştir. Karikatür, toplumun sancılarını dile getirirken, aynı zamanda eğitici olmuştur. Özellikle basın hayatının ve okuma alışkanlığının yeni olduğu bu dönemde karikatür, görsel bir anlatım aracı olarak ayrı bir önem kazanmıştır. Resim sanatına islâmi değerleri bakımından uzak kalmış Osmanlı toplumu için karikatür heyecan vericidir. Kendisine yeni bir yaşam düzeni ararken karikatürün ışığında bilgilenmiş, bilgilenirken karikatürü geliştirmiştir. Tanzimat döneminde topluma toplumu göstererek mimesis (yansıtma) yapan karikatür, sadece görüneni işaret etmektedir. Düşünce önermemektedir. Descartes'in felsefesiyle benzeşen bu dönem karikatürleri, düşünceye açılan bir pencere gibidir. Meşrutiyet Dönemi'nde olguları farkeden karikatür, çözüm önermeye başlamıştır. Düşünce diyalektik kazanmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında açıklama, yorum ve yargıyı içinde barındıran karikatür, kendini gerçekleştirmiştir. Bu dönemde Kant'ın ve Hegel'in öğretileriyle paralellik kazanmıştır. Artık yararlılık ve çözüm öneren düşünceyle hareket etmekte, düşüncenin diyalektiğini yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the 17th century, alongside with the beginning of getting westernized period, the Ottoman Empire was driven into a movement full of contrasts. That movement making the administrators disturbed, corrupting all the values of the community, brought its caricature on the agenda. While the caricature voiced the troubles of the society, it also turned out to be educational. In such a period in which the press and reading habit were new in particular, the caricature as a visual means had a distinctive importance. The caricature was exciting for the Ottoman Society, almost all of whom had been deprived of art of drawing due to the Islamic values. While looking for a new way of life the Ottoman Society was enlightened in the light of caricature and in such a way developed her caricature. In the period of the Ottoman Reformation, the caricature, reflecting the society itself, made a mimesis and so only emphasized the visible. It did not give any thought. The caricatures in that period, which were in harmony with the philosophy of Descartes, were just like a window opening through thought In the Constitutional Era, the caricature being aware of the facts began to offer solutions as well. The thought gained dialectic. During the years of the War of Independence, the caricature covering explanation, comment and judgement realized itself and was of parallelism with the doctrines of Kant and Hegel and was together with the thought recommending efficiency end solution and came to live with the dialect of thought.