İş doyumu-verimlilik ilişkisinde yöneticinin rolü
The Role of the manager in relationship work satiety and productivity
- Tez No: 72908
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Günümüzde çok sayıda işletme aynı ürünü üretip pazarlamaktadır. Aynı ürünü üreten işletmeler arasında pazar payının korunması ve pazarda büyüme; diğer aktörlerin yanısıra pazarda yaratılabilecek fiyat rekabetine bağlıdır. Fiyat rekabetinin yaratılması, işletmelerin üretimlerini düşük maliyetlerle gerçekleştirmesiyle sağlanabilir. Düşük maliyetlerin gerçekleştirilmesi ise, kullanılan üretim faktörlerinin işletme amaçlan doğrultusunda en verimli şekilde kullanılmasıyla söz konusu olabilir. Verimlilik konusunda yapılmakta olan çalışmalar; işgören dışındaki diğer üretim aktörlerinin verimliliğinin kolaylıkla elde edildiğini ancak, işgörenin ikamesinin zor olduğunu ve diğer üretim faktörlerinin de verimliliğini etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, işgören aktörünün verimliliği, uygulamacıların ve araştırmacıların ilgi odaklarından birini teşkil etmektedir. Yapılan araştırmalar işgören verimliliğini etkileyen doyum faktörlerinin; ekonomik, psiko-sosyal, örgütsel-yönetsel faktörler olduğunu ortaya çıkarmıştır. İşgören verimliliğinin sağlanmasında bu aktörleri, doyum sağlayıcı olarak gören ve bu faktörleri verimliliği arttırmak yolunda gerektiği şekilde kullanan yöneticiler, işgören ve işletme verimliliğini sağlamada başardı olacaktır. Bu amaçla hazırlanan tez çalışmamızın birinci bölümünde; işletme verimliliğinde işgören ve iş doyumuna işlevsel bir yaklaşım yapılmaya çalışılmış, ikinci bölümde; iş doyumuna etkisi açısından yönetici etmeni incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; konu ile ilgili hazırlanan anket çalışması yedi işletmede uygulanarak sonuçlar çok boyutlu olarak değerlendirilmiş ve çalışmamızın kavramsal kısmında yer alan değişkenler sınanmıştır. Daha sonra çalışmamızla ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, many enterprises are producing and marketing same products and services. Besides other factors, protecting the place and developing of enterprise in the market depend on rivalry in prices. For the rivalry of prices, enterprises have to produce the products and services in lowest cost. To obtain the lowest cost, enterprises have to use their production factors in the most productivity way for their purposes. The researchs on productivity show that it is easy to get productivity of production factors except labour, but it is hard to substitute of labour and this factor effects productivity of all other production factors. For that reason, the productivity of labour is the most important thing for managers and researchers. The researchs also show that satiety factors that are effective on productivity of labour are economical, psycho-social and organizational-managerial factors. The manager who take consideration into this factors and qualify it as a satiety maker to obtain productivity of labour will be successful in productivity of labour and enterprise. In the first part of our thesis about this subject, there is a functional approaching to labour and work satiety in enterprise productivity and in the second part,“the role of the manager in the effect of work satiety of labour”has been examined. And in the third part, there are results of inquires about this subject, made in seven enterprises, and those inquires have been examined with all sides. Later, there are results and suggestions about our study.