Numerical and experimental investigations of thermal performance of ventilation units
Havalandırma ünitelerinin ısıl performansının sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 729119
  2. Yazar: ONUR DEMİRBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde, istenilen konfor şartlarını sağlayan temiz havanın, çalışma ve yaşam alanlarına sağlanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu yüzden, Dünya genelinde havalandırma ve iklimlendirme cihazlarının kullanımı artmıştır. Bu cihazların enerji verimliliğini artırmak için cihazlarda kullanılan ısı geri kazanım eşanjörü, fan, filtre ve kompresör gibi komponentlerin verimliliğinin yanı sıra bu komponentlerin içinde bulunduğu kasanın ısı yalıtım performansı da incelenmektedir. Bu çalışmada deneysel ve sayısal olmak üzere iki farklı yöntem izlenmiştir. Önce, 50 mm panel kalınlığına sahip bir prototip kasa üretilerek TS EN 1886 standardının gerekliliklerine göre deneysel sonuçlar elde edilmiştir. Sayısal çalışmada ise, deneyi yapılan prototiple aynı ölçülere sahip sayısal model bilgisayar ortamında modellenmiş ve ticari Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) programı kullanılarak ısıl analizler yapılmıştır. Sayısal model doğrulandıktan sonra, çalışma 55 ve 60 mm panel kalınlığına sahip iki kesitin sayısal modeli oluşturulup analizleri yapılarak, kesit kalınlığının ısıl performansa etkileri incelenerek tamamlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, 50 mm olan panel kalınlığı 55 mm' ye artırıldığında kasa dış yüzeyinde okunan maksimum sıcaklık yaklaşık 10˚C azalmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kesit kalınlığını daha fazla artırmanın sağlayacağı ısıl performansın etkisi çok küçük olduğundan, optimum panel kalınlığının 55 mm olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it became a necessity providing clean air which provides the desired comfort conditions, to working and living spaces in buildings. Therefore, using ventilation and air conditioning devices increased throughout the world. To increase energy efficiency of these devices, components such as heat recovery exchanger, fan, filter and compressor used in the devices are being examined. As well as these components, thermal insulation performance of the casing which these components located is being examined. In this study, experimental and numerical methods were followed. First, a prototype casing with a panel thickness of 50 mm was produced and an experiment was carried out according to requirements of EN 1886 standard. After the experimental study was completed, numerical study conducted. In numerical study, the numerical model with the same dimensions as tested prototype, was modeled by using computer software, and thermal analysis was made by using the commercial Computational Fluid Dynamics (CFD) software. After the numerical model was verified, the study was completed by creating and analyzing the numerical model of two sections with 55 and 60 mm panel thickness, and examining the effects of section thickness on thermal performance. As a result of the study, panel thickness was increased from 50 mm to 55 mm, maximum temperature on the external surface of the casing decreased by approximately 10˚C. According to results, it was concluded that the optimum panel thickness is 55 mm, since the effect of the thermal performance that will be provided by increasing the section thickness is very small.