İlköğretim öğretmenlerinin okul müdürlerinin iletişim ve motivasyon becerilerine ilişkin algı ve baklentileri
Perceptions and expectations of primary education school teachers towards principals communication and motivation behaviors
  1. Tez No: 72915
  2. Yazar: SEVİLAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET ^\ Bu araştırmada ilköğretim okullarında görev yapmakta olan okul müdürlerinin iletişim ve motivasyon becerilerine ilişkin sahip olması gereken nitelikler ile mevcut durumun karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada, Ertopçu ve Özbek tarafından geliştirilen 75 maddeden oluşan "Örgütleme, Eşgüdümleme, Motivasyon ve İletişim becerileri ölçeği kullanılmıştır. Uzman görüşü doğrultusunda ve pilot uygulaması sonucunda geçerlilik ve güvenirliliği tespit edilen anket İzmir Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde oransız küme örnekleme yoluyla belirlenen ilköğretim okullarında görev yapan 422 öğretmene uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi bilgisayarda SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın problemine ve alt problemine uygun olarak aritmetik ortalama (x), standart sapma (ss), t testi (t), Tek Yönlü Varyans analizi gibi istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır. - Okul müdürlerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmen algılarına göre ileşitim becerileri okul müdürleri tarafından arasıra ve çok seyrek düzeyde uygulanmaktadır. - Okul müdürlerinin ileşitim becerilerine ilişkin öğretmen beklentilerine göre ileşitim becerileri okul müdürleri tarafından her zaman düzeyinde uygulanmalıdır. - Okul müdürlerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmenlerin algı ve beklentileri arasında anlamlı düzeyde fark vardır. - Okul müdürlerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmenlerin algı ve beklentileri onların kişisel özelliklerine göre farklılık göstermemektedir. - Okul müdürlerinin motivasyon becerilerine ilişkin öğretmen algılarına göre bu motivasyon becerileri okul müdürleri tarafından arasıra ve çok seyrek düzeyde uygulanmaktadır. - Okul müdürlerinin motivasyon becerilerine ilişkin öğretmen beklentilerine göre bu motivasyon becerileri okul müdürleri tarafından her zaman düzeyinde uygulanmalıdır. - Okul müdürlerinin motivasyon becerilerine ilişkin öğretmenlerin algı ve beklentileri arasında anlamlı düzeyde fark vardır. - Okul müdürlerinin motivasyon becerilerine ilişkin öğretmenlerin algı ve beklentileri onların kişisel özelliklerine göre farklılık göstermemektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research was to compare the qualifications which the primary school principals should have regarding their communicational and motivational skills with the present situation. For this purpose the questionaire has been used in the study for assessment of organizational, coordinational, motivational and communicational skills which Ertopçu and Özbek have developed and which consists of 75 questions. The questionaire whose (of which) validity and accuracy were established and confirmed by concerned experts and as the result of the primary implementation has been applied on 422 teachers who work in the primary schools which were selected by rated-set sampling with in İzmir Metropolitan area. In the study arithmetical mean value (X) in SPSS WIN, Standard deviation (sd), t test (t) and variance analysis tests have been used in order to analyse the data optained in the study. The findings optained from the study are as follows: - Communicational skills according to teachers perceptions concerning the communicational skills of the school principals are performed by the school teachers occasionally and rarely. Communicational skill according to teachers expectations regarding the communicational skills of the school principals must always be performed by the school principals. - There are significant differences between the perceptions and the expectations of the teachers concerning the communicational skills of the school principals. - Teachers perceptions and expectations concerning the communicational skills of the school directors show no differences according to their personal characteristics. - The motivational skills are occasionally are seldom applied by the school principals according to the teachers perceptions about their motivational skills VI